Forumi Kuq E Zi
Avantazhet e të qënit beqar ! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Avantazhet e të qënit beqar ! Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Avantazhet e të qënit beqar ! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Avantazhet e të qënit beqar ! Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Avantazhet e të qënit beqar ! 425407_377711248906969_141388129205950_1622131_742383924_n
Në 14 shkurt, Shën Valentini bashkoi shqiptarët e dashuruar dhe ata që e konsiderojnë këtë ditë si një ceremoni masive.

Një ditë më pas, në emisionin e “Pasdites” në “Top-Channel”, tre të ftuara nuk biseduan për raportet romantike, por për avantazhet e të qënit beqare.

Marsela Çibukaj, finaliste e edicionit të parë të “The Voice of Albania” dhe njëkohësisht single, Diana Lamo, opinioniste në “Të Diell” dhe Elisabeta Katia, ekonomiste, debatuan për këtë temë interesante.

“Për mua, të jesh beqare është diçka e natyrshme”, nisi debatin Marsela. “Të paktën unë s’kam vënë objektiv ndonjëherë që të kem patjetër një partner. Nëse vjen, mirë, por në Shqipëri kam vënë re që mosha ndikon shumë. Sidoqoftë, unë i kam vënë detyrë vetes që e vogël, e frymëzuar nga personat e rëndësishëm, prindërit dhe miqtë e mi, që formimi personal do të jetë gjithmonë më i rëndësishëm sa raportet romantike”.

Nga ana e saj, Lamo u thellësua në ndryshimin e marrëdhënieve në kohët moderne si dhe në vetë domethënien e të qënit beqar. “Karriera është diçka që të kushtëzon, por unë do e nis nga një konceptim tjetër. Nuk ka mashkull e femër të mirë e të keq, por ka të përshtatshëm dhe jo. Përpiqemi të gjejmë të përshtatshmin dhe kaq”.

Për të ilustruar mendimin e saj, analistja kujtoi mitologjinë greke, “Vjen një gojëdhënë. Njerëzit, në zanafillë ishin shumë të kënaqur me çfarë kishin arritur, ndiheshin të bukur, të plotësuar. Zotrat u zemëruan në Olimp dhe i kërkuan Zeusit që ta zhdukë si racë. Ai tha “m’u desh shumë mund për ta krijuar”, por gjeti një rrugë të thjeshtë për ta zgjidhur. Ai i ndau më dysh njerëzit dhe që prej atëherë jemi në kërkim të gjysmës tjetër që do të na bënte të plotë. Prandaj të jesh i lidhur nuk është e lehtë. Nuk është biologjike apo mistike siç konsiderojnë disa”, vlerësoi Lamo.


Për Lamon, në “kohët modern ndryshon struktura e lidhjeve. Statuset e beqarisë me atë të qënit çift alternohen. Sot, qëndrimi në çift nuk do të thotë domosdoshmërisht martesë”.

“Për mua, ka patur gjithmonë dy faktorë të rëndësishëm që e kanë kufizuar ndienjën ose nevojën për të patur një partner, familja dhe shoqëria”, u shpreh Katia. “Unë kam qenë gjithmonë shumë e angazhuar edhe me punë, por të qënit single është një mënyrë jetese, sidomos për njerëz që si unë, ndryshojnë shpesh vendqëndrimin e tyre”.

Duke kaluar në humor, Katia shtoi se “shoku im i ngushtë më ka prezantuar të gjithë miqtë e tij dhe askush nuk më ka pëlqyer. Më thotë që jam e destinuar të qëndroj të gjithë jeten të vetme”.

Ajo vlerësoi se ndryshe nga sa mund të mendohet, traditat familjare dhe presioni për të krijuar familje është i ngjashëm edhe në vendet perëndimore, si Gjermania ku Znjsh. Katia ka jetuar.

Në fund të bisedës, Marsela zbuloi edhe planet e saj “romantike”. “Nuk e kam problem të jem e lidhur ose jo. Megjithatë, në Itali nga vij unë, 26 apo 27 vjeç quhet ende një moshë shumë e re për të krijuar familje”.

Në “Pasdite”, u identifikuan edhe arsyet pro dhe kundër të qënit beqar.

Avantazhet e beqarisë
- Mund të bësh çfarë të duash, kur të duash pa i dhënë llogari askujt.
- Mund të dalësh me aq femra/ meshkuj sa dëshiron pa u ndierë aspak në faj.
- Mund të frekuentosh vende që në praninë e një partneri nuk do të mundeshe kurrë.
- Mund t’i dedikohesh vetëm karrierës, shkollimit dhe çdo lloj pasioni që ke.
- Lumturia juaj nuk varet nga nje person i vetem.

Disavantazhet e beqarisë
-Të duhet të përballesh i vetëm me të mirat dhe të këqijat që sjell jeta.
- Nuk ke një partner të rregullt në raportin intim.
- Të duhet të shpenzosh më shumë para. Në çift gjithçka e ndan në dy.
- Privohesh nga kënaqësia e të paturit fëmijë.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Mund t’i dedikohesh vetëm karrierës, shkollimit dhe çdo lloj pasioni që ke.
shkollen se dashuria esht gje kotti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons