Forumi Kuq E Zi
Jetëgjatësia e qenit Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Jetëgjatësia e qenit Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Jetëgjatësia e qenit Empty Jetëgjatësia e qenit prej Sun 09 Jun 2013, 13:22

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Jetëgjatësia e qenit Qeni11
Megjithë kujdesin që keni treguar gjatë gjithë jetës së qenit, ju nuk mund të ndërprisni kohën, qeni do të plaket, prandaj ai duhet ndihmuar në këtë periudhë.

Qeni dhe i zoti mund të plaken sëbashku, por ngordhja e qenit krijon tek i zoti një gjëndje trishtimi të thellë.

Jetëgjatësia e qenve është rritur shumë falë medikamenteve dhe ushqimit, i cili luan një rol themelor në parandalimin e disas sëmundjeve, si dhe falë ushtrimit të aktiviteteve të ndryshme të qenve, të cilat janë shumë të rëndësishme për ta mbajtur qenin në formë për një kohë të gjatë.

Kontrollet veterinare të qenve bëhen gjithnjë e më shpesh dhe nuk duhet të ndjeheni qesharakë duke i bërë qenit kontrolle të rregullta. Pleqëria nuk i vjen vetëm të zotit. Mosha e tretë e qenit duhet të merret në konsideratë e të shtohet vëmendja dhe kujdesi për të.

Llogaritja e moshës së qenit
Për të llogaritur moshën e qenit, nuk mjafton të shumëzohet me një koefiçent e të krahasohet me moshën e gjyshit. Për të bërë një analogji midis viteve të jetës së qenit dhe atyre të njeriut, duhet sidomos të krahasohen periudhat e jetës.

Dhënia e gjirit ndërpritet në javën e gjashtë. Dhëmbët e qumshtit plotësohen tek qeni në moshën 4-muajshe, ndërsa tek fëmijët në moshën 5 vjeç. Dhëmbët e qumshtit fillojnë të bien tek qeni në moshën 5-muajsh dhe dhëmbët e të rriturit plotësohen në moshën 7-muajshe, ndërkohë që tek njeriu ato janë definitive në moshën 10 vjeç.

Pjekuria sekseuale e qenit arrin në moshën 8-mujshe, ndërsa tek njerëzit korrespondon në moshën 16 -18 vjeç. Qeni i moshuar rrezikon të sëmuret nga plakja e organeve në moshën 10 vjeç, gjë që korrespondon me moshën 60-vjeçare të njeriut.

Ndryshimet sipas racës
Thuhet se qentë e racës janë më “të brishtë” se qentë “bastardë”. Kjo është e vërtetë për infeksionet, por nuk është verifikuar për plakjen. Ekzistojnë ndryshime të konsiderueshme midis racave të vogla dhe racave të mëdha.

Qentë e racave të vogla kanë një jetëgjatësi më të madhe dhe konsiderohen të plakur rreth moshës 12 – 13 vjeç, ndërkohë që qentë e mëdhenj janë të plakur rreth moshës 8-9 vjeç. Jetëgjatësia maksimale e një qeni është 27 vjeç. Sipas shkenctarëve, mesatarja e jetës së qenit është 13 vjeç në rast se merren parasysh të gjitha racat.

Shënjat e para të pleqërisë
• Mungesë energjie
• Përgjumje
• Qimet më oak të ndritshme
• Lëvizje me vështirësi
• Marrje fryme
• Ndryshim i karakterit
• Dhimbje
• Dobësim ose shëndoshje...


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons