Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një kërkues nga Singapori përdori kripë gjelle për të rritur kapacitetin e hard diskut të kompjuterit 6 herë më shumë.
Siç dihet, kripa e gjellës ndihmon në ruajtjen e ushqimeve, u jep shije dhe përdoret gjatë dimrit në rrugët e ngrira nga akulli dhe bora, që të mos rrëshqasin këmbësorët dhe makinat. Por tashmë mesa duket, ka ardhur ora që të shtohet edhe një përdorim tjetër i kripës, ai i rritjes së kapacitetit të hard disqeve.
Në Singapor, kërkuesit zbuluan se kripa përmban “pluhurin magjik”, me përdorimin e të cilit do të arshivojmë në kompjuter 6 fishin e materialeve që ruanim deri më sot. Sipas Wired.co.uk, Joel Yang pranë Institutit të Kërkimeve dhe Teknologjisë Materiale IMRE, përdor klorur natriumi, pra kripën që mbajmë në kuzhinë, dhe arrin kapacitetin e shtuar nga 1.9 terabits për inç katror në 3.3 terabits për inç katror.
Hard disqet janë të ndërtuar nga disqe magnetikë dhe janë të mbuluar nga kokrriza nanoskopike. Këto kokrriza me diametër 7 nanometër janë të vendosura në mënyrë të rastësishme në disk dhe të ndara nga 10 në grupe. Çdo grup ruan një pjesë të informacionit. Metoda e re e Yang duket se është shumë më efektive. Ai përdor kokrriza pak më të mëdha, me diametër 10 nanometra, të cilat janë në gjendje të ruajnë më shumë informacion. Gjithashtu, me metodën e re, pozicionimi i tyre nuk është i rastësishëm, por ndjek një motiv të caktuar.
Me qëllim që eksperimenti i tij të kishte sukses, ai përdori kripën, e cila kur vendoset për “gatimin” e kokrrizave, mund t’i zvogëlojë 4.5 nanometra, pa qenë nevoja të ndryshojë materialet.
Një përfaqësues i IMRE përdori një krahasim, që eksperimenti të bëhet më i kuptueshëm. “Është njësoj me procedurën që ndjekim kur përgatitemi për të bërë një udhëtim. Sa më e rregullt të jetë valixhja jonë, aq më shumë rroba mund të marrim me vete”, tha ai.

Burimi : albobserver nga : JOANA DIAMANTI


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Altin


Antar Special
Antar Special
mos do ta bejm dhe turshi

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
boe pilaf me mire


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Fitor


pc i imi nuk e ka hard diskun heheh

Vizitor

avatar
Vizitor
@Fitor shkruajti:pc i imi nuk e ka hard diskun heheh
po veji nje

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons