Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Mirmbajtja dhe siguria e kompjuterit. prej Sun 15 Apr 2012, 20:43

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shpesh herë gjat periudhës sa jemi duke punu në kompjuter ndodhë që ai të restartohet automatikisht, gjithashtu gjat punës shkon shum ngadal saqë na shkakton nervoz tek ne, mirpo kjo gjë nuk shkaktohet si pasoj e kompjuterit mirpo faji mbetett tek ne dhe jo tek kompjuteri që shkon ngadal pasi që nuk e trajtojm ashtu siq duhet.

Si duhet ta pastrojm kompjuterin në pjest hardwerike:

Hape shtëpizen e kompjuterit dhe fryj mirë nëpër të gjitha pjest ku bëhet ventilimi dhe pastroje pluhurin me ndonjë leckë të pastër dhe të tharë apo me ndonjë bocë me ajër të kompresuar, dhe pastroj pjesët si p.sh ku është ftohësi i Proccesorit, kartela grafike, pllakëë amë, shtëpizën, etj. Keni kujdes gjatë pastrimit që kompjuteri të jet i fikur nga rryma.Siguria e kompjuterit:

Djegja e Hardiskut. Eshte e preferushme të Krijohen rezerva të skedarëve të rëndësishëm në rast të ndonje djegje të Hardiskut që të mos humbin ato.

Rreziqet fizike.
Të mbrohet kompjuteri nga zjarri, përmbytje e rreziqe të ngjashme dhe të ruhen rezervat në një vendodhje në largësi

Të ekzekutohet gjithmonë softuerë duke i skanuar paraprakisht me antivirus dhe te sigurohet se softueri dhe sistemi operativ mbahen të përditsuar.

Fjalkalimi i kompjuterit.
Fjalkalimi i kompjuterit nuk duhet të jetë inicial i personit, pseudonimi, emri i fëmijës, datlindja etj. Ai nuk duhet të jet as një fjal e shkruar drejt në çdo gjuhë. Një mënyrë e zakonshme për të thyer llogaritë është provimi i të gjitha fjalëve të një fjalori të madh, si dhe i të gjithë emrave dhe shkurtesave që lidhen me një person. Gjithashtu, nëse një përdorues lidhet në një kompjuter dhe pastaj e lë terminalin të mbikqyrur, të tjerët mund ta ngacmojn pa shtypur fjalkalimin.

Thyrja nëpërmjet modemit ose rrjetit
Të sigurohet që dihen të gjitha mundësit për lidhjen ekompjutert nga vende të tjera dhe që janë bllokuar të gjitha qasjet që nuk dëshiron të lejosh.

Kujdesi që duhet patur gjat leximit të mesazhave në e-mail.
Kohët e fundit, disa njerëz kanë marrë goditje nga shpërndarja e programeve shkatrruese kompjuterike përmes internetit.
Programet me qëllim keqdashës që vijn në e-mail, shpesh të përshkruar në mënyr të gabuar si të tjera gjëra. Të mos hapet asnjeherë një skedar që arrin papritur, madje edhe nese është nga dikush që e njeh, nëse nuk konfirmohet më parë se çfarë skedari është.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons