Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Sekrete ushtarake Ruse prej Thu 06 Oct 2011, 17:59

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Në vitet e ardhshme Rusia do të realizojë disa projekte shumë të rëndësishme, të cilat do ti lejojnë asaj të zerë pozita kryesuese në tregun e ofrimit të shërbimeve të lëshimit të aparateve kozmike.

Modernizimi i anijes “Sojuz” është në rend të ditës. Në këtë anije po ndërrohen edhe motorët dhe ajo përsoset vazhdimisht. Po ndryshon edhe sistemi i drejtimit të saj nga analog në dixhital.

Në vitin 2018 Rusia mund të fillojë testimin e anijes së re të pilotuar transportuese kozmike që po konstruktohet nga korporata “Energjia”.

Siç dihet tashmë, më 24 gusht raketëmbajtësja “Sojuz” me anijen kozmike të mallrave “Progress”, e cila duhej të çonte në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar produkte ushqimore, ujë dhe pajisje të tjera nevojshme, ra pas startit nga kozmodromi Bajkonur. Por kjo nuk do të thotë aspak se anijeve “Sojuz” tashmë u ka kaluar koha e përdorimit dhe se nuk mund të modernizohen.Për këtë shkencëtarë rusë po marrin masat e para.

Në këtë mënyrë aty nga viti 2015 mund të realizohet starti i raketëmbajtëses, kurse në vitin 2018 testimi i anijes së pilotuar transportuese kozmike. Një prioritet i veçantë është sistemi i sigurisë së mjetit të pilotuar transportues kozmik, sidomos i një pjese të tillë përbërëse të tij si anija premtuese. Në të sistemi i sigurisë do të jetë shumë më i besueshëm se i analogëve të mëparshëm.

Anija kozmike e gjeneratës së re do të realizojë ulje dhjetë herë më të sakta në Tokë se anija “Sojuz” për llogari të përdorimit të sistemit reaktiv të uljes me parashutë. Me fjalë të tjera, parashuta do të hapet në pjesën e poshtme të anijes dhe do të punojë së bashku me motorët reaktivë.

Anija që po projektohet nga korporata “Energjia” planifikohet të paraqitet në dy modifikime. Këto janë kapsula e destinuar për realizimin e uljes në Tokë dhe anija me masë rreth 20 ton që përfshin në vetvete edhe segmenitn e banimit të kozmonautëve. Ne mund ta fillojmë punën e testimit të këtij aparati fluturues me kapsulën e uljes meqënëse ajo është me masë më të vogël.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Sekrete ushtarake Ruse prej Thu 06 Oct 2011, 18:00

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Kjo nëndetëse bërthamore ruse e projektit 971I “Nerpa”, që shihni në foton e mëposhtme është e pajisur me silura, raketa-silura dhe raketat me krahë (cruise missiles) “Granat” me trajektore fluturimi deri në 3.000 kilometra. Gjithsej që nga viti 1984 janë ndërtuar 15 nëndetëse të këtij projekti.

Nëndetësja në fjalë me vlerë 650 milion $ do t'i jepet Forcave Detare Indiane me qera nga Flota Ushtarake Ruse. Forcat Detare të Indisë do ta shfrytëzojnë atë si bazë trajnimi për nëndetësen e parë strategjike bërthamore indiane “Arihant”, të pajisur me raketa balistike.

Nëndetsja 971I Nerpa (971И «Нерпа») Do dorëzohet në fund të këtij muaji dhe forcat detare indiane do kenë nëndetësen e parë bërthamore të tyre paçka se me qera apo jo, një lajm jo fort i mirë për paqen dhe sigurinë në botë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons