Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Forcat Ajrore Ruse prej Thu 06 Oct 2011, 17:48

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Potenciali luftarak i Forcave Ajrore ruse do të forcohet në mënytë të ndjeshme për llogari të pajisjes së tyre me teknikë të re moderne - gjuajtës, bombardues të vijës së parë të frontit, helikopterë.

Në kuadër të programit shtetëror të armatimeve deri në vitin 2020 për Forcat Ajrore ruse do të blihen më tepër se 1000 helikopterë. Këta helikopterë rusë përkatësisht karakteristikave të veta taktike, teknike dhe nivelit të sigurisë superojnë analogët e tyre të prodhimit të firmave perëndimore.

Amerikanët, francezët, anglezët, italianët fluturojnë jo me avionë luftarakë, por mësimorë, stërvitorë. Vetëm pilotët rusë fluturojnë me aeroplanët luftarakë Su-30 dhe MiG-29 - ata të grupeve të pilotazhit («Стрижи») dhe “Kreshnikët rusë” («Русские витязи»). Natyrisht, avionët rusë kanë pamje shumë më të bukur dhe duken më të fuqishëm. Dhe, në përgjithësi, avioni luftarak është gjithmonë më i mirë se ai mësimor. Por asët tanë nuk janë trajnuar për ngjyrosjen e qiellit me shirita gazi shumëngjyrësh.

Ata të mrekullojnë, të impresionojnë me mjeshtërinë e tyre të lartë profesionale, manovrueshmërinë dhe fluturimin e sinkronizuar në grup. Ndërsa ngjyrosja e qiellit me shirita gazi në ngjyrat e flamurit rus, vizatimi i zemrave të shpuara nga shigjeta, gjëra këto që bëhen nga francezët dhe italianët, janë të vështira për aeroplanin luftarak dhe bile të rrezikshme.

Kryekomandanti i Forcave Ajrore të Rusisë, Gjeneral-koloneli Aleksandër Zelin njoftoi se aty nga viti 2016 në Rusi do të prodhohet aeroplani AEW i ri ultra-modern A-100. Në të njëjtën kohë Aleksandër Zelin nuk përjashtoi edhe mundësinë e konstruktimit të aeroplanit në fjalë para këtij afati.

Grupimi i ri i pilotazhit, që do të krijohet suplementarisht atyre ekzistues “Strizhi” («Стрижи») dhe “Kreshnikët rusë” («Русские витязи»), do të përbëhet nga avionë të lehtë, gjë kjo që hap mundësi të reja për asët rusë, mendon kryeredaktori i gazetës “Pasqyra e pavarur ushtarake” («Независимое военное обозрение») Viktor Litovkin


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons