Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Roopkund: Liqeni enigmatik me 600 skelete! prej Tue 30 Apr 2013, 18:41

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Roopkund, i njohur si liqeni i skeleteve, përbën një vend të mbushur plotë me enigma dhe mistere të pa zgjidhura.
Liqeni ndodhet në zonën industriale të Indisë së lashtë, Uttarakand, pranë Himalajës, në 5.000 metra lartësi.
Faktikisht, liqeni përbën një varrezë masive ku janë numëruar 600 skelete dhe askush deri më sot nuk ka mundur t’ju japë përgjigje pyetjeve që lindin logjikisht: Kujt i përkasin dhe si u gjendën aty?
Liqeni u zbulua rastësisht në vitin 1942 dhe qysh atëherë përbën pikë referimi për ata të cilët adhurojnë misterin. Që të arrijë dikush aty, duhet një udhëtim katër oshësh nga zona e banuar më e afërt. Kështu, ju parqet enigmat që e shoqërojnë këtë liqen të mistershëm për disa dekada rresht:
Enigma e parë: Që kur ndodhen aty skeletet?
Studimet e para, rreth zbulimit të moshës së skeleteve të kryer me karbon C-4, i pozicionojnë ata ndërmjet shekullit të 12 dhe 15-të. Më vonë, u kryen dhe analiza të tjera të cilat treguan se i përkisnin shekullit të 9-të.
Enigma e dytë: Cila ishte arsyeja që shtyu në vdekja kaq shumë njerëz?
Shkencëtarë nga Londra dhe Hyderabad, të cilët studiuan dhe analizuan kafkat e skeleteve, vërtetuan se ata mbanin shumë plagë. Konsiderojnë se u shkaktuan nga një stuhi e fortë breshëri që shoqëronte një stuhi dëbore. Kjo ndihmoi që të ruhen në gjendje të mirë shumë prej skeleteve të gjetura aty.Enigma e tretë: Pse ata njerëz, shkuan dhe zgjodhën atë vend?
Ngaqë Roopkund, nuk ka qenë kurrë një zonë e njohur apo e një rëndësie të veçantë dhe as është përmendur kurrë si një vend i shenjtë, ku mund të thithte besimtarë dhe të vizitohej nga një numër i madh njerëzish. Kështu, pyetja se si u gjendën aty kaq shumë njerëz? Akoma dhe sot mbetet mister.
Por, me kalimin e kohës janë depozituar shumë teori rreth liqenit të skeleteve. Disa pretendojnë se kemi të bëjmë me tregtar Tibetianë. Gjë kjo që nuk mund të jetë e vërtet, pasi problemi qëndron në atë që Roopkund është shumë larg nga rrugët tregtare të Indisë, kështu që tregtarët nuk kishin asnjë arsye pse të shkonin aty.
Disa të tjerë thonë se bëhet fjalë për besimtarë, të tjerë thonë se aty mund të jetë zhvilluar një betejë – e panjohur deri më sot- e përgjakshme.
Teoria e studiuesve të Natinal Geographic
Analizat e ADN-së të skeleteve, treguan se i përkasin dy grupe të ndryshëm njerëzish: njëri grup ishte shumë i shkurtër, ndërsa grupi tjetër ishte disi më i gjatë. Kjo gjë shtoi më shumë misterin dhe detyroi një ekip shkencëtarësh nga Europa dhe India, të bashkojnë fuqitë për të ç’koduar sekretet e fshehura të liqenit. Misioni i tyre u sponsorizua nga National Geographic Channnel dhe fotografit të marra nga liqeni i misterit, tërhoqën menjëherë vëmendjen e publikut.
Sipas teorisë së tyre, të vdekurit ishin antarë të një karvani besimtarësh, të besimit “Nanda Jaat Yatra”, që zhvillohej aty çdo 12-vjet! Trashëgimtar të mbretërve të Garhwal, organizonin rituale burrërore dhe ia dedikonin të famshmes “Sri Yantra”. Sipas traditës 5.000 vjeçare, kjo ishte “fryma e Perëndisë”, ndërmjet së cilës u zhvillua bota. Janë me qindra e mijëra mendimet të cilat përshkojnë mendjen e gjithkujt. Por, asnjëra prej tyre nuk mund t’ju përgjigjet, të faktoj e zgjidhë misterin e këtij liqeni. Një seri trupash të dekompozuar “mallkojnë” liqenin. Çdo njëri prej tyre mbart historinë e tij, për të cilën u kujdesën të fundoset sëbashku me ujërat e ftohët të këtij liqeni. Po ne, a do ta mësojmë ndonjëherë të vërtetën?.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons