Forumi Kuq E Zi
Zambia Ndalon gjuetin e luaneve dhe maceve te medha Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zambia Ndalon gjuetin e luaneve dhe maceve te medha Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Zambia Ndalon gjuetin e luaneve dhe maceve te medha 55045810
Zambia ka ndaluar gjuetine e luaneve dhe maceve te tjera te medha ne rrezikuara pasi vleresohet se turizmi sjell me shume te ardhura sesa gjuetia. Ministrja e turizmit Sylvia Masebo tha se 1.8 milione paundet qe fitohen cdo vit nga lejimi i gjuetise se kafsheve te egra nuk meritojne vazhdimin e shkaterrimit te kafsheve te egra, nderkohe qe numrat e maceve te medha po bien shume shpejt. Ne Zambia vleresohet te kete jo me shume se 4,500 luane. Nje studim i fundit nxori se ne te gjithe Afriken ka me pak se 35,000 luane ne gjendje te lire, nderkohe qe popullsia prej 500 luanesh ne zonen perendimore eshte ne rrezik te madh. Humbja e habitatit natyral dhe zonave te gjuetise se maceve te medha, si edhe konfliktet me fermeret blegtore, kane bere qe gjate 50 viteve te fundit, numri i luaneve te bjere me dy te tretat. Ndalimi i gjuetise nga Zambia vjen pas atij qe u ndermor ne Botsvanen fqinje, e cila ka ndaluar cdo lloj gjuetie per sport qe nga viti 2014, per shkak te shqetesimit mbi rritjen e vleres se tregtise se paligjshme ne kafshet e egra.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
sa mir se jan kafsh shum tbukra


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons