Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
KAFEJA MË E SHTRENJTË NË BOTË PRODHOHET NGA JASHTËQITJA E MACEVE TË EGRA!Shumica e njerëzve ndoshta nuk e dinë që ekziston një lloj kafeje që quhet Kopi Luwak dhe është kafeja më e shtrenjtë në botë.
Bëhet fjalë për një lloj të veçantë kafeje, shumë të shtrenjtë, e cila në fakt, është rezultat i një procedure shumë “ekzotike” të prodhimit dhe përpunimit. Kjo kafe kaq e veçantë, aromën e saj e ka falë jashtëqitjes së maces së egër!
Po, kjo kafe prodhohet nga jashtëqitja e disa llojeve të ndryshme macesh të egra që ndodhen në Sumatra, Iava, Bali dhe në Timorin lindor (aty kafeja quhet kafe-laku).
Edhe pse është e pabesueshme, prodhuesit e kafesë në këto zona i përdorin macet e egra, të cilat i mbajnë në disa kafaze të veçantë, ku i ushqejnë me kokrra të pabëra kafeje. Kokrrat e kafesë kalojnë në sistemin tretës të maceve, por ato nuk mund t’i tresin kokrrat e pabëra të kafesë dhe i nxjerrin jashtë, bashkë me jashtëqitjen e tyre.
E gjithë kjo procedurë nëpërmjet sistemit tretës së maceve, përbën atë që “ekspertët” e quajnë të veçantë, që i jep kafes një aromë dhe shijet tjetër.
Prodhuesit e kafes, çdo ditë veçojnë kokrrat e kafes nga jashtëqitja, më pas i pastrojnë, i lajnë, i thajnë në diell dhe i pjekin.
Kjo pra, është procedura për këtë kafe të veçantë që prodhohet në sasi të vogla dhe është shumë e rrallë, por shumë e shtrenjtë njëkohësisht.
Ndiqeni procedurën në foto:A.Observer


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons