Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gjykata ndalon faqet pornografike prej Sun 01 Apr 2012, 00:50

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një gjykatë egjiptiane ka urdhëruar qeverinë për të ndaluar faqet pornografike në mënyrë që të mbrojë shoqërinë dhe vlerat e saj.
Vendimi dhe një nismë e ngjashme në parlament ka ushqyer frikën nga egjiptianët liberale dhe laike se vendi i tyre është duke shkuar dejt nje rruge fundamentaliste islame, pas një fitore dërrmuese nga islamikët në zgjedhjet parlamentare.
Vendimi erdhi nga një gjykatë më e ulët dhe mund të apelohet. Tre vjet më parë një gjykatë e bëri një vendim të ngjashëm, por ai nuk u zbatua sepse në atë kohë, zyrtarët e argumentuan se sistemet e filtrimit nuk ishin efektive.
Aktivistët e të drejtave të njeriut e kritikuan vendimin e fundit pasi kjo ishte një shkelje e lirisë së informacionit në një shoqëri tashmë konservatore.
Çështja e faqeve pornografike kohët e fundit nënvizoi dominimin islamik ne parlament, kur një deputet ultraconservative paraqiti një pyetje duke i kërkuar qeverisë që të ndalojë faqet pornografike, sepse ata rrezikojne moralin e të rinjve të vendit.
Deputeti i kërkoi qeverisë të prezantoje legjislacionin që ndalon faqet që promovojnë korrupsion dhe imoralitetit.

"Është shumë e vështirë për të zbatuar dhe është ... një humbje të resurseve, "tha avokati Soha Abdel-Attie i Nismës së egjiptiane për të Drejtat e Njeriut.

Të tjerët thanë se ndalimi është një shkelje e lirisë së shprehjes dhe informacionit dhe mund të pasohet nga hapa të tjerë për të sulmuar disidentët.
Muajin e kaluar gjykata më e lartë Tunizi e përmbysi një ndalim të ngjashëm gjyqësor në faqet pornografike që u përpoqën për të rivendosur sistemin e filtrimit në vend para revolucionit të vendit kundër liderit të saj te vjetër.
Gjykata ka dërguar çështjen përsëri në një gjykatë më të ulët për shqyrtim.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons