Forumi Kuq E Zi
Ngordh kali më i moshuar në botë.. Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ngordh kali më i moshuar në botë.. Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ngordh kali më i moshuar në botë.. Empty Ngordh kali më i moshuar në botë.. prej Wed 06 Mar 2013, 23:12

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ngordh kali më i moshuar në botë.. 75510_10
Ngordh kali më i moshuar në botë..

Një kalë, i cili besohet se ishte më i vjetri në botë, ndërroi jetë në moshën 51-vjeçare, e cila e konvertuar në moshë njerëzore, rezulton midis 120-130 viteve.

Shayne, kali i një familje në Eseks, Britani, jetonte prej disa vitesh në një stallë, ku i ofroheshin përkujdesjet e nevojshme për moshën e tij të thyer.

Siç raportoi “Daily Mail”, kali 51-vjeçar vuante prej disa vitesh nga një artrit akut dhe nuk ishte më në gjendje që të vraponte më.

Në këtë gjendje të çalë, atij i lejohej që të qëndronte në ajër të pastër dhe të shëtiste për pesë orë në ditë.

Megjithatë, sëmundja u përkeqësua së fundmi dhe që prej muajit shkurt, kali i moshuar nuk mund të ngrihej dot më në këmbë.Përballë gjendjes së tij të mjeruar, pronarët e Shayne, së bashku me një veteriner, vendosën që t’i jepnin fund dhimbjeve të krijesës, duke i bërë një injeksion vdekjeprurës.

Kuajt jetojnë deri 20-25 vjet, ndërsa me përkujdesje mund të arrijnë 30. Për këtë arsye, Shayne ishte tejet i veçantë, pasi ai jetoi dy herë më shumë se kuajt e zakonshëm, sipas certifikatës që regjistroi me saktësi datëlindjen e tij, ndërsa njohu tre breza të familjes që e zotëronte.

Një vit i jetës së njeriut, është i barazvlefshëm me 2.2-2.5 vite jetë për një kalë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Ngordh kali më i moshuar në botë.. Empty Re: Ngordh kali më i moshuar në botë.. prej Sat 30 Mar 2013, 13:16

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
trojj un 51 vjeqe lype ku ta gjoj


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons