Forumi Kuq E Zi
Historia e nje kali te vogel...  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Historia e nje kali te vogel...  Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Historia e nje kali te vogel...  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Historia e nje kali te vogel...  Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Historia e nje kali te vogel...  534795_418885231456237_141388129205950_1754698_1373632829_n
Një kalë që jetonte në stallë , nuk kishte dalë kurrë vetëm jashtë shtëpisë , por gjithmonë dilte i shoqëruar me të ëmën .
Një ditë nëna e tij i tha :Ka ardhur koha që ti të dalësh dhe të kryesh disa punë për mua .Do çosh këtë thes me grurë në mulli .
Kali i lumtur që do ishte i dobishëm , me thesin në kurriz u nis drejt mullirit me trok .
Pasi kishte vrapuar goxha , rruga e çoi afër një lumi të fryrë nga uji që rridhte duke gurgulluar .
Cfarë duhet të bëj ? Duhet ta kaloj ?
Ai qëndroi në breg i pasigurt .Nuk dinte kujt ti kërkonte këshilla .Vështroi përreth dhe pa një dem të vjetër . Iu afrua dhe vendosi ta pyesë :
Mund ta kaloj unë lumin ?
Sigurisht , uji nuk është shumë i thellë , më arrin mua deri në gju , shko i qetë .
Kali u nis me vrull drejt lumit por në breg , kur ai ishte gati për të kaluar , një ketër iu afrua dhe i tha i shqetësuar : Mos kalo , mos kalo !Uji është i rrezikshëm dhe ti rrezikon të mbytesh !
Po pse kaq i thellë është lumi ? pyet kali i shqetësuar .
Sigurisht , miku im u mbyt dje - i tha ketri me trishtim .
Kali nuk dinte kujt ti besonte ,ai u kthye përsëri te e ëma për ti kërkuar këshilla .
Unë u ktheva sepse uji ishte shumë i thellë - i tha nënës i zënë ngushtë .Nuk mund ta kaloja dot lumin .
A je i sigurt ? Unë e di se uji është i cekët - iu përgjigj e ëma .
Këtë më tha dhe demi por ketri këmbënguli që të mos ta kaloja , shoku i tij ishte mbytur dje .
E ëma i thotë : Pa mendoje njëherë mirë , uji është i cekët apo i thellë ?
Në të vërtetë unë nuk e mendova më parë .
Djali im ,nuk duhet ti dëgjosh këshillat , pa menduar më parë me kokën tënde .Mund t'ja dalësh edhe vetë .
Demi është i madh dhe i fortë dhe natyrisht do thotë që lumi është i cekët , ndërsa ketri është aq i vogël sa mund të mbytet edhe në një pellg , prandaj thotë që lumi është i thellë.

Pasi dëgjoi fjalët e nënës , kali u nis me vrull dhe plot besim drejt lumit .
Kur ketri e pa që kali kishte futur këmbët në ujë bërtiti : Pra ti ke vendosur të mbytesh ?
Dua të provoj ta kaloj - i thotë kali .
Kali duke u futur në lumë zbuloi se uji nuk ishte aq i cekët sa i tha demi , dhe as i thellë sa i tha ketri .

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
sa tregim i bukur por kam pershtypje se esht tregim per femije

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
esht tip fabule ne fakt, duket si per femij por ka kuptim per te rritur nqs lexohet me vemendie...

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
me vemdnje e kam lexu....edhe u duk tregim interesant

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons