Forumi Kuq E Zi
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  426090_580290395315719_1320950559_n
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe

Trupi i një gruaje, që është cilësuar si më e shëmtuara në botë, pasi një sëmundje e rrallë bënte që ajo ta kishte trupin të mbuluar me qime, më në fund është kthyer në vendlindjen e saj në Meksikë për një varrim të përshtatshëm, 153 vite pas vdekjes.

Julia Pastrana ishte shfrytëzuar barbarisht, duke u ekspozuar nëpër Europë derisa vdiq në vitin 1860.

Por edhe pas vdekjes, trupi i saj vazhdoi të ekspozohej nëpër botë.

Në fund trupi i saj përfundoi në një bodrum në një institut kërkimor në Oslo. Pasi mësoi për historinë e saj, artistja Laura Anderson Barbata bëri një fushatë që trupi i saj të kthehej në atdhe për një funeral të përshtatshëm.

“Ndjeja se ajo e meritonte që t’i rikthehej dinjiteti dhe vendi i saj në histori dhe në memorien botërore,” tha Barbata.

Pastrana lindi në Meksikë në vitin 1834 dhe vuante nga sindromi që bënte që lëkura e saj të mbulohej me qime.

Ajo po ashtu vuante nga një problem i quajtur hiperplasia, që bënte që buzët dhe mishrat e dhëmbëve të ishin të trasha.

Në vitin 1854, ajo u ble nga një administrator doganash në Meksikë, që nisi ta ekspozonte atë në SHBA e Kanada.

Kur ishte në Nju Jork, ajo u martua me Theodore Lent, që u bë menaxheri i saj.

Historianët besojnë se ndërsa ajo e dashuronte Lent, ai u martua me të vetëm për të kontrolluar fitimet që vinin nga ajo.

Lent e ekspozoi gruan e tij, që e quante “gruaja- ari” në mbarë Europën.

Mjekët në atë kohë thoshin se ajo kishte lindur nga kryqëzimi me një orangutang.

Por ajo ishte një grua që thuhet se kishte shije për këngën, muzikën, kërcimin dhe gjuhët e huaja. Po ashtu ishte shumë bujare.

Në vitin 1859, ajo mbeti shtatzënë, por edhe i biri e trashëgoi sëmundjen dhe vdiq pak orë pas lindjes.

Edhe Pastrana vdiq pesë ditë pas lindjes, në moshën 26- vjeçare.

I shoqi nuk u ndal dhe ia balsamosi trupin dhe vazhdoi ta ekspozonte.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  1416650876 Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  1416650876 Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  1416650876ngjanka me njonen te lagja ime

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Trupi i “gruas më të shëmtuar në botë” kthehet në atdhe  1416650876

https://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons