Forumi Kuq E Zi
Denisovanët, specia që populloi Azinë mijëra vite më parë  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Denisovanët, specia që populloi Azinë mijëra vite më parë  Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Denisovanët, specia që populloi Azinë mijëra vite më parë  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Denisovanët, specia që populloi Azinë mijëra vite më parë  Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Denisovanët, specia që populloi Azinë mijëra vite më parë  539005_476673322357541_716146133_n
Denisovanët, specia që populloi Azinë mijëra vite më parë

Shkencëtarët dhe antropologët rindërtuan gjenet e një popullsie të zhdukur mijëra vite më parë, të afërm me ne, që ata i quajnë Denisovanë. Rindërtimi i gjeneve të tyre u bë në bazë të një fosili të gjetur në Siberi. Shkencëtarët zbuluan para disa muajsh mbetjet skeletore të një gishti, që nuk ngjasonte as me gishtat e njerëzve të sotëm dhe as me ata të neandertalëve. Pyetja që lindi më pas ishte: kush ishin ata?

Sipas antropologëve, Denisovanët nuk ishin as si njerëzit e sotëm, as si neandertalët, por një grup krejtësisht tjetër. Në këtë përfundim u arrit pas studimit të skeletit të një gishti dhe mbetjeve fosile të dy dhëmbëve të gjetur po në Siberi, në një lokacion që mendohet se është përdorur nga Denisovanët si varrezë.

Kaq mjaftoi për të mësuar aq sa teknologjia e sotme e analizimit të gjeneve dhe ADN-së na lejon. Sipas këtyre analizave, Denisovanët kanë jetuar 30 deri në 50 mijë vjet më parë. Nga skeleti i gishtit studiuesit kanë hartuar edhe identitetin e personit që i përket. Sipas tyre, gishti i përket një femre me ngjyrë, me flokë dhe ngjyrë të kafenjtë të syve.

“Duke krahasuar gjenet e njeriut të sotëm me ato të të afërmve të tij në pemën e evolucionit, rezulton se ka mbi 100 mijë mutacione gjenetike që shumica e njerëzve të ditëve të sotme ndajnë mes njëri-tjetrit, por që mungojnë tek të afërmit e pemës së evolucionit”, thotë Svante Paabo, biologu udhëheqës i studimit.

Sipas grupit të shkencëtarëve, analizat e gjeneve tregojnë se paraardhësit tanë dhe Denisovanët duhet të jenë ndarë nga njëri-tjetri rreth 700 mijë vjet më parë. Megjithatë, kjo ndarje nuk ka qenë e prerë. Prania e gjeneve të tyre në ADN-në e banorëve të sotëm në Azinë Juglindore, sipas studiuesve, tregon që Denisovanët kanë pasur lidhje me banorët indigjenë vendas.

Dihet ende shumë pak për Denisovanët, që mendohet se kanë jetuar në Azinë Lindore dhe gjurmët e ADN-së së tyre gjenden në 3 deri në 5 për qind tek banorët e sotëm të vendeve jug-lindore të Azisë.

Si njofton TCH, studimi është publikuar në revistën “Science”

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
interesante tashme jam te e marr vesh dicka te till

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons