Forumi Kuq E Zi
Astronomët “kapin” një sinjal radiovalësh misterioz që vijnë nga Jupiteri! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Astronomët “kapin” një sinjal radiovalësh misterioz që vijnë nga Jupiteri! Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Astronomët “kapin” një sinjal radiovalësh misterioz që vijnë nga Jupiteri!

Astronomët kanë diktuar një sinjal enigmatik radiovalësh që vijnë nga Jupiteri!
Lëvrimet e mëdha në volumin e radiovalëve janë mbresëlënëse dhe të papritura.

Vet Toka, është një fushë magnetike e cila ndikon në grimca të ngarkuara (elektrone, protone joneve) me një mënyrë që shkakton transmetim radiovalësh. Vërtet, në planetë të tjerë, siç është Jupiteri dhe Saturni, mund të shkaktohen këto transmetime. Matje a tyre na lejon që të nxjerrim konkluzione rreth fushave magnetike të planetëve.

Zbulimi i një transmetimi të ri radiovalësh, nga Jupiteri ishte njëri nga rezultate e një hulumtimi 3-vjeçar të kryer nga një ekip astronomësh Austriak. Në këtë projekt 3-vjeçar u hulumtuan transmetimet e radiovale të planetëve të Tokës dhe të Saturnit, ku dhe u zbulua dhe një tjerët transmetim radiovalësh ne Jupiteri.

Kur profesori dhe astrofizikani Hlmut O. Rucker, Zëvendës Drejtor dhe Drejtor i Kërkimeve në IWF dhe bashkëpunëtorët e tij ndërkombëtar donin të analizonin transmetime specifike radiovalësh të Tokës dhe të Saturnit, zbuluan se papritur një transmetim radiovalësh të panjohur, që vinte nga Jupiteri. Gjëja më e habitshme për të transmetuar në dekametër (gjatësi vale prej rreth 10 metrash) ishte specifika për frekuencën, pra, ndryshimi në intensitet.

Deri më sot, ka pasur dy periudha të njohura të emisionit Jupiterit dekametër: e gjeneruar nga rotacionin e Jupiterit që shkon në 9 orë, 55 minuta, 29,7 sekonda (Sistemit III), si dhe një shtesë që mund të ndiqet në ndikimi i fushës magnetike Io e Jupiterit (42,46 orë).

Shkencëtarët besojnë se hëna Io është disi përgjegjëse për “ngatërrimin” e radiovalëve. “Analizime më në detaj, na tregojnë se burimi kësaj të dhëne të re, të radio-frekuencës bashkë-rrotullohet me Jupiterin. Dyshojmë se burimi i radiovalëve gjendet në rajonin e unazës të plazmës që furnizohet nga hëna e Jupiterit”.

Bëhet fjalë për një rajon në formë donut përreth Jupiterit, e cila është në kulmin orbital të Io dhe është formuar nga materiali vullkanik nga po kjo hënë dhe bashkëveprojnë me fushën magnetike të Jupiterit. Përsa i përket supozit rreth burimit dhe pyetje që lindin se si janë krijuar impulset e sinjaleve të radiovalëve duhet të qartësohet në projektet e ardhshme.

Astronomët “kapin” një sinjal radiovalësh misterioz që vijnë nga Jupiteri! 387055_477044085653798_1492074886_n


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Përsa i përket supozit rreth burimit dhe pyetje që lindin se si janë
krijuar impulset e sinjaleve të radiovalëve duhet të qartësohet në
projektet e ardhshme.ishalla nuk ju kan bo veshet


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons