Forumi Kuq E Zi
Pse të vdekurit vijnë në ëndrrat tona? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Pse të vdekurit vijnë në ëndrrat tona? Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Pse të vdekurit vijnë në ëndrrat tona? Empty Pse të vdekurit vijnë në ëndrrat tona? prej Fri 18 Oct 2013, 19:48

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Pse të vdekurit vijnë në ëndrrat tona? Endrra-300x204

Dr. Mark Blagrove është profesor i psikologjisë në Universitetin e Swansea dhe studion “ëndrrat” nëpërmjet hulumtimeve dhe eksperimenteve shkencore…
Blagrove shpjegon se çfarë janë në realitet ëndrrat, si personaliteti ynë ndikon mbi ato që shohim në ëndrrat tona, si dhe i referohet shkaqeve kur njerëzit tanë të dashur, që kanë ikur nga kjo jetë, na vizitojnë në ëndrrat tona!!!
Çfarë pasqyrojnë ëndrrat tona?
Mark Blagrove: “Shumica e ëndrrave janë të lidhura me të tashmen dhe me situatën që po jetojmë dhe ndodhemi sot. Është e mundshme gjithashtu, që ëndrrat mund të zbulojë informacione në lidhje me ngjarjet e të shkuarës. Por më e mundshme është fakti se ëndrrat mund të na informojë në lidhje me situatën aktuale dhe me ngjarje të cilat ne nuk e dimë se po ndodhin.
Për shembull, një ëndërr mund të na zbuloj ndjenjat tona reale që kemi për një person të posaçëm, që në realitet, në vetëdijen tonë mund të mos e kemi kuptuar ose nuk duam ta pranojmë”.

Karakteri ynë ndikon mbi ëndrrat?
Mark Blagrove: “Personaliteti i çdo njeriu, gjithashtu mund të ndikojë në ëndrrat e tij. Njerëz me karakter krijues, zakonisht shikojnë ëndrra të çuditshme me kohëzgjatje më të madhe me komplikacion të theksuar dhe emocione intensive. E rëndësishme është gjithashtu dhe niveli i ndryshëm i gjumit. Disa herë ndodhemi në gjumë të thellë, ku nuk shikohet ndonjë ëndërr, ndërsa herë të tjera ndodhemi në nivele të gjumit aktiv, ku dhe vihen re lëvizje sysh dhe truri është shumë aktiv. Në këtë rast ëndrrat tona shtohen”.
Pse të vdekurit vijnë në ëndrrat tona?
Mark Blagrove: “Shkencërisht nuk është faktuar asnjë mënyrë komunikimi me të vdekurit ndërsa jemi zgjuar. Por, dëshira e fuqishme për të parë qoftë dhe një herë të vetme një njeri shumë të dashur që ka vdekur, është kaq e madhe saqë mund të ndikojë në ëndrrat tona. Tej dëshirës, ekziston dhe fuqia e zakonit, e përditshmja që jetojmë me këta persona, e cila ka gjasa të vij në ëndrrat tona në formë kujtese. Kur të zgjohemi nga kjo ëndërr kemi nevojë të pranojmë se nuk ishte krijesë e trurit tonë, por takim –qoftë dhe në ëndërr- me njeriun tonë të dashur”.
A mundet që një i vdekur të na përcjellë mesazhe ndërsa ne jemi në gjumë?
Mark Blagrove: “Padyshim që kjo shqetëson së tepërmi shkencëtarët. Pra, pretendimet e shumë njerëzve që ëndërrojnë një të vdekur dhe ai u transmeton atyre mesazhe për ngjarje që do të ndodhin në të ardhmen. Nga ana e një shkencëtari, i vetmi shpjegim logjik është se personi që ëndërron ka tashmë një ide të zhvillimeve të së ardhmes. Kështu që, ai vet i rrëfen vetvetes së tij nëpërmjet të vdekurit, informacione që ka fshehur në nënndërgjegjen e tij. Më vjen keq, por nuk disponoj fakte shkencore që me të vërtet të vdekurit vijnë nga bota tjetër në ëndrrat e të gjallëve dhe madje t’ju zbulojnë atyre ato çka do të ndodhin në të ardhmen. Jam i detyruar të interpretoj raste të tilla duke u bazuar në psikologji dhe jo në bazë të metafizikës. Ajo çka unë propozoj është që herën tjetër kur të ëndërroni një njeriun tuaj i cili ka vdekur, jepuni shumë rëndësi gjithçka që ai do t’ju thotë: janë gjëra të cilat nuk guxoni t’ia thoni vetes suaj kur jeni zgjuar, ndërsa ia zbuloni ato vetvetes gjatë natës nëpërmjet një njeriu të vdekur!”


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Une vete personalisht besoj qe jeta pergjithmone egziston pas vdekjes, ajo eshte pergjithmone,
Kshuqe personalisht besoj qe shpirti i tyre jeton dhe na ndjekin nga pas,


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons