Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pesë persona janë paraqitur deri tan i në spitalin rajonal të Fierit si pasojë e pcikimeve nga merimanga e zezë. Me rritjen e temperaturave dhe mungesën e reshjeve helmi i saj sipas ekspertëve bëhet vdekjeprurës.
Sipas informacioneve të fundit nga spitali i Fierit bëjnë të ditur se 5 personat e paraqitur me pickim nga vejusha e zezë nuk kanë pasur komplikacione pas mjekimit të marrë në spital. Mjekët thonë së këtë vit “vejusha e zezë” është shfaqur më herët se zakonisht si pasojë e motit të nxehtë, por më e keqja sipas bluzave të bardha vjen në muajt në vazhdim.
Nga ky insekt rrezikohen kryesisht fermerët të cilët merren me punë bujqësore. Këshilla e vlefshme është që të përdorin doreza dhe mjete të tjera mbrojtëse por në rast të pickimit pacienti duhet dërguar menjëherë në spital. Helmi “i vejushës së zezë” është i rrezikshëm pasi në vendin tonë nuk qarkullon antihelmi për t’a neutralizuar.
”Vejusha e zezë” është shfaqur fuqishëm pas viteve 90 e në vazhdim në qarkun e Fierit. Një pjesë e madhe e sipërfaqeve bujqësore ka mbetur djerrë dhe fermerët nuk përdorin më insekticide . Vetëm në 2 vitet e fundit merimanga e zezë ka sulmuar 30 persona duke shkaktuar vdekjen e disa prej tyre .


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons