Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


UASHINGTON – Teleskopi me Rreze Gama i NASA-s, Fermi, ka zbuluar një strukturë të pa vënë re më parë në qendër të Rrugës së Qumështit.

Struktura përfshin reth 50 mijë vite dritë dhe mund të jetë mbetje nga shpërthimi i një vrime të zezë shumë të madhe në qendër të galaktikës tonë.

“Ajo qe ne shohim jane dy shperthime ne forme fluske qe shtrihen me shume se 25 mije vite drite ne veri dhe ne juge te qendres se galaktikes,” thote Doug Finkbeiner, nje astronom nga Harvard-Smithsonian Center per Astrofizike ne Cambridge, i cili ishte i pari qe e vezhgoi kete fenomen. “Ne nuk e kuptojme plotesisht natyren dhe origjinen e saj.”

Struktura perfshin me shume se gjysmen e qiellit te dukshem nga konstelacioni i Virgjereshes deri te konstelacioni Grus dhe mund te jete miliona vite e vjeter. Nje leter reth gjetjes eshte pranuar per publikim nga gazeta “The Astrophysical”.

Ekipi i LAT Fermi, publikoi gjithashtu fotografine me te qarte te te qiellit me rreze gama, rezultat i nje pune 2 vjecare.

Duke perdorur te dhenat nga Teleskopi Hapesinor Fermi me rreze gama, shkencetaret zbuluan nje strukture misterioze gjigande ne galaktiken tone. Zbulimi ngjan si dy fluska qe zgjerohen poshte edhe larte qendres se galaktikes. Secili lob eshte 25 mije vite drite i gjate dhe e gjithe struktura mund te jete vetem disa milione vite drite e vjeter.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons