Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

“Kompjuteri i parë analoge në historinë e njerëzimit është zbuluar nga qytetërimi i lashtë i Mikenëve”. Kështu pretendon dhe argumenton studiuesi i mbishkrimeve të lashta për qytetërimet e humbura të Mesdheut, z.Minas Tsikritsis.
Sipas studiuesit, objekti Minoan, i cili u gjet në vitin 1898 në Palekastro Sitias, i parapriu “Mekanizmit të famshëm të Antikytheras”, mbi 1.400 vjet dhe është kompjuteri i parë analog në historinë e njerëzimit dhe jovetëm kaq, ai ishte një kompjuter i sofistikuar për kohën e atëhershme, diçka e njëjtë me Lap-Topin e sotëm.

“Duke kërkuar sende të gjetura të lashta Minoan-e me imazhe astronomike në Muzeun Arkeologjik në Heraklion, kemi gjetur një gur matricë nga rajoni i Paleokastro Sitias. Kësaj matrice iu referuan Stefan Ksanthudhidhis dhe Stephen Arthur Evans, duke vënë në dukje se simbolet e “gdhendur” që shfaqen në sipërfaqen e mitrës, janë të lidhur me Diellin dhe Hënën”, thotë zoti Tsikritsis.

Siç shpjegon në ANA – MPA, studiuesi nga Kreta, pasi u analizua “gdhendja” në sipërfaqen e prekshme të diskut me “rreze” radiale në anën e djathtë të kësaj matrice, në vazhdim u vërtetua dobia e saj, pasi kjo matricë ishte baza për ndërtimin e një mekanizmi, i cili mekanizëm përdorej si një kompjuter analog për të përcaktuar eklipset. Në të njëjtën kohë, u studiuan hollësisht dhe përdorimi i mekanizmit si një orë diellore dhe një instrument për llogaritje gjeografike.
“Kjo strukturë ka aftësinë që të përcaktoi kohën dhe gjerësinë gjeogfarike të një vendi në qoftë se ne përdorim tre veglat e saj, dy gjilpërat dhe një diabet, të cilat ndodhen në mitër mbi disk”, tha z. Tsikritsis dhe shpjegon: “Disku me “rreze” radiale, ka në rajonin e tij 25 forma trekëndëshi, nëse ne do ti numëronim çdo gjysmë orë dhe të vendosnim një gjilpërë pingul në qendrën e “gdhendur” dhe të orientonim kryqin qendrorë në veri – jug, atëherë hija e gjilpërës tregon pikën qendrore të rrezores së diskut që korrespondon me kohën e vëzhgimit. Duket se ky mekanizëm mund të përdoret si orë dore, ditore diellore (12,5 orë). Nga ky përdorim del që ora përpjesëtohet në rreth 58 minuta, shumë e afërt me kohën e përdorur aktualisht. Duke patur parasysh se një tregues trekëndëshi (neni radiale) korrespondon me rreth gjysmë ore, pesë pika në çdo indeks në dispozicion ndan këtë trekëndësh në 5 njësi më të vogla të kohës, që zgjat rreth 6 minuta të kohës së sotme.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
paskan qen te zgjuar njerezit qe ne at koh...neje un tashi e mora vesh


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons