Forumi Kuq E Zi
Alarmi, hakerat mund të sulmojnë telefonat tuaj Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Alarmi, hakerat mund të sulmojnë telefonat tuaj Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Alarmi, hakerat mund të sulmojnë telefonat tuaj IPhone_Hack
Në botë përdoren rreth 4 miliardë telefona celularë dhe cilësohen si një nga zhvillimet me të rëndësishme të 20 viteve të fundit në fushën e teknologjisë. Por shërbimi më i domosdoshëm për njerëzit duket se ka një risk.

Sipas një studiuesi gjerman të Kompanisë së Kërkimeve për Sigurinë, Karsten Nohl, kohët e fundit është zbuluar se çdo telefon i rrjetit GSM (Global System for Mobile Communications) mund të hapet nga një përdorues tjetër dhe mund të dërgohen mesazhe dhe bëhen telefonata.

Në prezantimin e studimit në Berlin, Nohl tha se sistemi GSM do të jetë seriozisht i rrezikuar nëse hakerat vendosin ta sulmojnë raporton agjencia e lajmeve NOA.

Ai shton se problemi me sistemin e telefonisë mobile dhe fikse, është se qytetarët nuk kuptojnë asgjë çfarë ndodh me telefonin e tyre derisa sa arrin fatura me shifra marramendëse.

Nohl nuk ka dhënë detaje sesi dikush tjetër mund të sulmojë sistemin dhe të dërgojë mesazhe apo të bëjë telefonata nga numri i përdoruesit real, por ai thekson se rreziku është i mundshëm për çdo telefon.

Ai thotë se hakerat janë në gjendje të marrin në “kontroll të plotë” të numrit, pasi që nga viti 1990 format e komunikimit me zë dhe me mesazhe në telefona nuk kanë pasur siguri shtesë.

Nohl ka theksuar se sulme të ngjashme janë regjistruar më parë në smartphone dhe është mundësua identifikimi i sistemit që përdorin. Por sipas tij, hakerat ecin hap pas hapi me teknologjinë.

Më të rrezikuara në vitet e mëparshme kanë qenë linjat fikse, ku hakerat zgjidhnin kompani të mëdha për të vjedhur sinjalet dhe të folur në emër të kompanisë./NOA/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons