Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Te shikosh pornografi duket se eshte nje detyre teper intensive persa i perket vizionit. Por nje studim i ri tregon se te shikosh filma erotik mund te vendos ne gjume nje pjese te trurit qe perpunon stimujt vizual.

Ne shumicen e kohes, duke pare filma ose duke kryer ndonje detyre tjeter vizuale, dergon sasi te gjakut shtese ne kete pjese te trurit. Por kjo gje nuk ndodh kur filmat jane me permbajtje erotike, tregojne studiuesit. Ne vend te kesaj truri duket se peson nje mangesi te gjakut. Rezulton se truri nuk ka nevoje ti marre te gjitha detajet vizuale te nje skene seksi, tha studiuesi Gert Holstege, nje uroneurologjist ne Universitetin e “Groningen Medical Center” ne Hollande.

“Nese shikoni, per shembull ne ekranin e kompjuterit tuaj, nderkohe qe ju duhet te shkruani dicka apo cfaredo veprim tjeter, ju jeni shume te kujdeshem per shkak se mund te beni gabime te ne shkruar,” ka thene Holstege. “Por ne momentin qe ju jeni duke pare filma me permbajtje erotike, kjo gje nuk eshte e nevojshme pasi ju e dini saktesisht se cfare po ndodh. Nuk ka rendesi nese dera eshte e verdhe apo jeshile.”

Ankthi vs Deshira

Truri mund te jete ne ankth ose i ngjallur (ose asnjera), tha Holstege, por jo te dyja. Gjate orgazems, ai ka gjetur aktivitet ne zonat e trurit qe lidhen me ankthin. Ky fenomen mund te shpjegoje pse femrat me deshire te ulet seksuale shpesh kane nivele te larta ankthi. Eshte e kuptimplote, nese ju jeni duke u fokusuar ne detaje vizuale, duke skanuar per rreziqe, nuk mund te jete aq e thjeshte per te patur nje zgjim seksual, tha ai.

“Nese ju vete jeni ne nje situate shume te rrezikshme, per cfaredo arsye, ju nuk keni ndjenja seksuale, sepse ju duhet te mbijetoni per veten tuaj dhe jo per speciet,” tha Holstege.

Kerkimet me ane te skanimit te trurit kane treguar edhe me pare se imazhet seksuale mund ta vendosin ne heshtje nje zone te trurit qe njihet si zona Brodmann’s 17 apo korteksi vizual primar, nje rajon qe ben perpunimin e pare te informacionit vizual ne hyrje. Te dhenat ishin te paqarta, megjithate asnje nuk kishte ndermare nje studim te plote.

Rezultatet e skanimit zbuluan se videot me intensitet te larte erotik, dhe vetem videot me permbajtje erotike, ndikuan qe shume me pak gjak te dergohet ne pjesen e trurit pergjegjese per infromacionin vizual. Rajoni eshte ende aktiv megjithese ne nje nivel minimal. “Duhet kuptuar se truri do te kurseje sa me shume energji te jete e mundur, nese ndonje pjese te trurit nuk eshte ne nivel te larte funksionimi, menjehere ajo ul veprimtarine ne minimum,” tha studiuesi Gert Holstege.

Keto rezultate u botuan me 10 Prill ne “Journal of Sexual Medicine”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons