Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gjurmet e viruseve te lashta nga miliona vjet me pare mund te gjenden ende brenda materialit tone gjenetik.

Shkencetaret kane studiuar gjenomet e specieve te ndryshmeper te kerkuar gjurmet e ketyre viruseve, dhe ajo qe zbuluan ata ishte se keto viruse ende lulezojne brenda specieve moderne duke perfshire edhe njerezit. Disa nga viruset kishin humbur aftesine e tyre per tu transferuar nga nje qelize ne tjetren dhe tani e jetojne gjithe ciklin e jetes se tyre brenda nje qelize te vetme.

“Kjo eshte historia e nje epidemie brenda gjenomeve te cdo kafshe, nje histori e cila ka vazdhuar per 100 mije vjet dhe qe vazhdon edhe sot,” tha autori i studimit Dr Robert Belshaw. “Ne dyshojme se keto viruse jane te detyruara te bejne nje zgjedhje: te mbajne esencen virale dhe me pas te perhapen midis kafsheve dhe specieve ose te zhvillohen brenda nje gjenomi dhe pastaj te perhapen masivisht ne brendesi te saj.”

Gjurmet e viruseve te lashta te cilat kane infektuar para miliona vjeteve paraardhesit tane, jane me te perhapura midis nesh se sa mendohej me pare. Ky studim tregoi se si viruset masivisht qysh prej epokes se dinozaureve ende lulezojne brenda nesh.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons