Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
³Njeriu do të zhduket nga një bakter ose virus´. Ky është alarmi i dhënë nga
shkencëtarë, studiues dhe mjekë pas një studimi disa vjecar në fushën e bakterologjisë.
Shkencëtarët dhe mjekët thonë se shtëpitë e mëdha të prodhimit të barnave mjekësore kanë ndalur së kërkuari prodhimin e
antibiotikëve të rinj, duke u përqendruar në prodhimin e antibiotikëve ekzistues që kanë edhe më shumë treg shitje.
Por e kundërta po ndodh me bakteret, thonë studiuesit. Ato evoluojnë duke fituar rezistencë ndaj baktereve. Rastet kur të sëmurë, që
fillimisht janë diagnostikuar me grip të lehtë e më pas, edhe pse janë trajtuar me antibiotikët përkatës, janë përkeqësuar duke pësuar
komplikacionishëndetësore më të rënda, si polmonit, janë rritur ndjeshëm.
“Në betejën mes antibiotikëve dhe baktereve, këto të fundit do të jenë fitimtarë”, shkruan revista µScience¶ duke shtuar se bakteret
shkaktojnë 40 mijë të vdekur në vit vetëm në Shtetet e Bashkuara.
Nga 15 kompanitë më të mëdha farmaceutike, që disa vite më parë investonin në kërkimet për zbulimin e antibiotikëve të rinj, 8 nuk
investojnë më, ndërsa 2 të tjera kanë reduktuar ndjeshëm fondet për këtë sektor.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons