Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Nje mister 240 vjecar prej Fri 20 Apr 2012, 22:50

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Eshte nje rebus qe ka pothuaj 240 vjet,qe ngelet ne kuadrin e mistereve..

Një koleksion i specieve te ndryshme kafshesh të futura në enë qelqi nga gryka e ngushte e shisheve ne forme hinke,jane realizuar nga frat Fourcault,”babai”i koleksioneve parmigiane.

Prej 200 vjetesh, askush nuk ka qenë në gjendje të shpjegojnë se si prifti FOURCAULT ka arritur ti realizoje keto koleksione te nje mynyre krejt te habiteshme.

Kavanozi ose shishja,quajeni si te doni,eshte me gryke shume te ngushte ne krahasim me madhesine e kafshes qe eshte futur brenda,per tu ruajtur ne formaline.

Kafshët jane ruajtur të përkryera për dy shekuj në kavanoza qelqi,me gryke hyrje te ngushte.

Ornitologjisti frat Jean Baptiste FOURCAULT ka mbledhur me dhjetra kafshe per koleksion në fund të vitit 1766 dhe askush nuk mund të kuptojnë se si ai i vendosi ato ne tilla ene.

Davide Csermely, drejtori i Muzeut të Historisë Natyrore të Parmës “Fourcault – deklaron se “FOURCAULT ka marre te fshehtën e koleksionit te tij në varr.”


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons