Forumi Kuq E Zi
A do të kthehet ndonjëherë në tokë titanoboa? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
A do të kthehet ndonjëherë në tokë titanoboa? Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
A do të kthehet ndonjëherë në tokë titanoboa? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
A do të kthehet ndonjëherë në tokë titanoboa? Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
A do të kthehet ndonjëherë në tokë titanoboa? 559512_392795937411947_236304299727779_1363699_1695491173_n
A do të kthehet ndonjëherë në tokë titanoboa?

Një zbulim i bërë së fundmi i ka lënë shkencëtarët gojëhapur. Sipas BBC, 58 milion vjet më parë, një gjarpër gjigand kishte ngritur një mbretëri terrori në Amerikën e Jugut. Titanoboa, siç e quajnë shkencëtarët, peshonte më shumë se një ton dhe ishte 14 metër. Gjigandi mund të gëlltiste një krokodil sikur të ishte një kafshatë.

Por pak vite më parë shkencëtarët nuk e dinin se ekzistonte diçka e tillë. “As në ëndrrat e tua më të egra nuk e imagjinon diçka të tillë,” thotë Carlos Jaramillo, një shkencëtar.

Edhe pse është një i afërm i largët i boas dhe anakondës, ai nuk ishte helmues. Në vend të kësaj prenë e godiste me forcën e trupit, e barabartë me peshën e urës së Bruklinit.

Në vitin 2002 në Kolumbi u zbulua vertebra e këtij gjarpri gjigand. Por u desh kohë derisa të gjendej kafka për të pasur një ide më konkrete. Për fat shkencëtarët zbuluan tre kafka dhe tani e kanë rindërtuar titanoboan.

Ai është ekspozuar në Muzeun e Shkencave Natyrore në Uashington dhe do nisë në vitin 2013 një tur në SHBA.

Shkencëtarët mendojnë se gjarpri u bë kaq gjigand për shkak se ishte shumë nxehtë.

Dr. Jaramillo beson se një ditë ai do të rikthehet. “Me rritjen e temperaturave, ai do rikthehet. Natyrisht do duhen miliona vite për të zhvilluar një specie të re.”

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Shkencëtarët mendojnë se gjarpri u bë kaq gjigand për shkak se ishte shumë nxehtë.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons