Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet galaksia "aliene" prej Sat 24 Mar 2012, 22:03

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zbulohet galaksia "aliene"

Një galaksi e rrallë në formë katërkëndore, me një ngjashmëri të theksuar me një prerje të diamanti smerald, është zbuluar nga astronomët. Ekipi i ekspertëve nga Australia, Gjermania, Zvicra dhe Finlanda, kanë pikasur fenomenin kozmik, në një grup prej 250 galaksish, rreth 70 milionë vite drite larg.

“Në Universin rreth nesh, shumë galaksi ekzistojnë në një nga tre format: rruzullor, si disk dhe të çrregullta. Kjo është një nga ato gjëra të papritura, përderisa nuk e dinim që të ekzistonte”, ka shpjeguar një nga autorët e kërkimit, profesori Alister Graham nga “Swinburne University of Technology” në Australi. Kjo galaksi paksa e pazakontë u vu re gjatë një vëzhgimi të bërë nga teleskopi japonez Subaru, prej astrofizikanit doktor Lee Spitler, i cili në fakt ishte duke shikuar për diçka tjetër.

Ky zbulim i lejon astronomëve të sigurojnë informacione të vlefshme për modelimin e galaksive të tjera, teksa aludohet se diçka e tillë mund të çojë edhe në rrugën për verifikimin e një galaksie alienësh. Galaksia e zbuluar disponon 50 herë më pak se sasia e yjeve të galaksisë tonë, “Rrugës së Qumështit”, dhe distanca e saj nga Toka është ekuivalente me 700 galaksi.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons