Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Sa civilizime aliene jane dhe sa larg ndodhen ato?


Viti 1961 ka qene i vecante persa i perket lidhjes me hapesiren. Kozmonauti Rus, Juri Gagarin ishte personi i pare qe orbitoi Token, ndersa astronomi Amerikan Frank Drake zhvilloi ate qe tanieshte shume i njohur: Ekuacionin Drake.
Ky ekuacion percakton numrin e civilizimeve te dallueshme jashtetokesore ne galaksine tone Rruga e Qumeshtit duke perdorur metodat tona elektromagnetike aktuale.Sipas Ekuacionit Drake:
N = Ns + fp + ne + fl + fi + fc + fL


N = numri i civilizimeve ne Rrugen e Qumeshtit
Ns = Numri i yjeve qe mendohet te jete ne Rrugen e Qumeshtit
fp = fraksioni apo perqindja e ketyre yjeve me planete ne orbiten e tyre
ne = numri mesatari ketyre planeteve me potencialin per te mbajtur jete ne to
fl = perqindja e ketyre planeteve qe zhvillojne jete ne to
fi = perqindja e ketyre planeteve qe kane zhvilluar inteligjence ne nivelin e njeriut
fc = perqindja e ketyre civilizimeve qe kane zhvilluar teknologji te emetimit te radiacionit elektromagnetik
fL = perqindja e ketyre civilizimeve qe vazhdojne te emetojne sinjale elektromagnetike ne hapesire. Ky faktor eshte shume i varur nga jetegjatesia qe nje civilizim qendron komunikues elektromagnetikisht.
Duke pare faktoret e ekuacionit Drake eshte e qarte qe asnje prej tyre mund te percaktohet saktesisht nga shkenca moderne. Ne vleresimet e bera mund te jete secili shume spekulues dhe kjo do te mund te tregonte me shume ne lidhje me besimet e gjithesecilit se sa faktet shkencore.
Megjithate Ekuacioni Drake nu duhet te vleresohet vetem ne lidhje me vlerat numerike qe prodhon. Disa thone qe Ekuacioni Drake eshte nje menyre per te organizuar injorancen tone. Duke e ekspozuar matematikisht hipotezen e inteligjences jashtetokesore, ne i limitojme mundesite e verteta tek secili term dhe i afrohemi pergjigjes perfundimtare: Sa civilizime aliene ndodhen aty jashte?
Termi 'L' konsiderohet si me i rendesishmi ne Ekuacionon Drake. Ne nuk kemi asnjei de per jetegjatesine e nje civilizimi teknologjik. Ne shume artikuj te shkruar ne lidhje me Ekuacionin Drake, disa kane dhene edhe mendime te reja ne lidhje me formulen. Nje prej ketyre pretendon shtimin e princimepve probabilistike nga statistika. Ne vitin 2010 nje astronom italian, Claudio Maccone publikoi Ekuacionin Drake Statistikor. Ky ekuacion eshte me kompleks se sa Ekuacion Drake Klasik.
Megjithese vlerat numerike nuk ishin qellimi kryesor i Maccone, ai vleresoi qe ne galaksine tone ndodhen 4,590 civilizime. Duke supozuar te njejtat vlera per secilin term, Ekuacioni Drake Klasik llogarit vetem 3.,500. Pra ky ekuacion i dyte qe mendohet te jete me i zhvilluar i shton me shyme se 1000 civilizime llogaritjeve te ekuacionit te meparshem.
Nese keto shoqeri galaktike do te ishin ne distanca te barabarta nga njera tjetra, distanca do te ishte jashtezakonisht shume e madhe per te arritur ne komunikim, edh enepermjet radiacioneve elektromagnetike qe udhetojne me shpejtesine e drites.
Megjithate sipas llogaritjeve, distanca mesatare qe ne mund te presim te gjejme forme jete aliene inteligjente eshte 2,670 vite drite nga Toka. Pra ka 75% mundesi qe ne te gjejme jashtetokesore ndermjet 1,361 dhe 3,979 vite drite larg.
500 vite drite larg, mundesite per te dalluar ndonje sinjal nga nga ndonje civilizim eshte pothuajse zero. Dhe pikerisht ne ate largesi jane duke kerkuar teknologjite tona. Pra "Heshtja e Madhe" qe kemi vene re deri tani nuk duhet te jete dekurajuese. teknologjite tona duhet te udhetojne vetem pak me larg, te pakten 900 vite drite qe te kene mundesi em te madhe qe te takohen me inteligjencen jashtetokesore.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons