Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Xhokonda është një burrë prej Sun 18 Mar 2012, 18:30

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Xhokonda ka qenë në të vërtetë një travestit. Këtë teori mbështet studiuesja Sofi Herfort në librin e saj (Le Jocond), i cili është publikuar në të njëjtën ditë që është hapur edhe ekspozita e Leonardo da Vinçit në Londër.

Nëse Xhokonda ishte në të vërtetë Liza Gedini, gruaja e Françesko del Xhokondës, atëherë pse piktura nuk ka qenë kurrë pronë e këtij të fundit. Dhe për më tepër, si shpjegohet që piktori nuk e ka ndarë kurrë nga vetja portretin, të cilin e ka marrë me vete në Francë?

Autorja ngul këmbë se përgjigja është e thjeshtë: Modelja në fakt është një model, një farë Salai, ndryshe Xhan Xhakomo Kaproti, nxënës dhe i dashur i vetë Leonardos. Da Vinçi është zbavitur duke e paraqitur atë si femër, me të njëjtat rroba që ai mbante zakonisht brenda mureve të shtëpisë.

Portretit i janë dhënë më pas nota femërore për shkak të censurës, duke i shtuar vellon mbi flokë dhe një gjoks më femëror. Sipas studiueses Hertfort, Leonardo u njoh me Salain në 22 korrik të vitit 1490 në Oreno, në hyrje të Milanos, dhe mbeti i mahnitur nga bukuria e tij. Më pas ai e mori në punë dhe u dashurua me të çmendurisht, saqë i plotësonte çdo lloj teke.Edituar për herë të fundit nga $EB@$TJ@N në Wed 21 Mar 2012, 18:28, edituar 1 herë gjithsej


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Xhokonda është një burrë prej Mon 19 Mar 2012, 14:52

maria1984

avatar
Princeshe
Princeshe
shum e mistershme kjo pikture asnjeher ska per tu gjetur e verteta

3 Re: Xhokonda është një burrë prej Tue 20 Mar 2012, 20:04

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
ne fakt nqs e ke par nej tem tjeter nqs kjo figur rrotullohet ne menyra te ndryshem, shfaqen koka kafshesh


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

4 Re: Xhokonda është një burrë prej Wed 21 Mar 2012, 13:08

maria1984

avatar
Princeshe
Princeshe
po e pash. per sa i perket rreth burrit qe thone e kisha librin dhe tek korja e prapme shkruante gjeni kush fshihet mbas buzeqeshjes se ketij burri nderkohe ishte foto e mona lizes

5 Re: Xhokonda është një burrë prej Wed 21 Mar 2012, 18:34

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
ne fakt eshte piktuar me e mistershme dhe sic e ke thne me siper qe asnjeher nuk do i gjendet kuptimi asnjer, dhe sic kam par ne nje dokumentar eshte i habitshem dhe fakti qe askush nuk ka harritur ta kopjoj, ta bej sic e ka ber Da Vinçi


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

6 Re: Xhokonda është një burrë prej Thu 22 Mar 2012, 15:26

maria1984

avatar
Princeshe
Princeshe
sot pyeta dike qe ka shum bagazh e ka shkuar e ka vizituar shum her pikturen ne luver e tha qe e vetmja gje e mistershme eshte vetem buzeqeshja ate skan arritur ta gjejne vetem por mona liza ishte grua e jo burre sicthon. ato kohera piktoret pikturonin njerez te pasur mbreter kond etj e paguheshin shum shtrenjt ndresa vajza qe ka pikturuar nuk ishte e till enigmatike mbetet identifikimi i kesaj vajze se din kush ishte

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons