Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shumica e banorëve të hemisferës veriore janë të njohur me dritat e veriut – por një foto e kapur nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar javën e kaluar tregon se ‘drita e jugut’ mund të jetë po aq spektakolare.

Si aktivitet shpërtheu në sipërfaqen e diellit javën e kaluar, aurora shpërtheu në të dyja polet e Tokës – por astronauti Andre Kuipers i stacionit hapesinor ,kishte një pamje me të favorshme se shumica e fotografeve ne te gjithe boten.
Kuipers, një fotograf i talentuar, i kapi imazhet nga Stacioni Hapësinor duke përdorur një Nikon D3S më 10 Mars.
Ai tha se dritat shperthyen ne qiell ndermjet Australise dhe Antarktides.
Fotografët në mbarë botën fotografuan nga Toka pamjet e aurores te shkaktuara nga e njejta stuhi – e shkaktuar nga një valë e aktivitetit diellor që goditi fushen magnetike te Tokes, edhe pse pa shkaktuar deme serioze.
‘Aurorat jane nje shenje spektakolare qe tregon se planeti jone eshte i lidhur ne menyre elktro-magnetike me Diellin. Keto shfaqje dritash janë të provokuara nga energjia prej diellit dhe e nxitur nga grimcat e ngarkuara elektrikisht zënë në fushën magnetike të Tokës, ose magnetosferës “, thotë Nasa
‘Elektronet me shpejtesi te madhe bien ne kontakt me atmosferën e sipërme të Tokës, duke transferuar energjinë e tyre ne molekulat e azotit dhe te oksigjenit dhe duke i bërë ato kimikisht ‘te eksituara’.
Ndersa gazet kthehen ne gjendjen e tyre normale , ata clirojne me bresheri te vogla energjine e fituar ne formen e drites.
Ngjyra e drites , reflekton tipin e molekulave qe e clirojne ate , molekulat dhe atomet e oksigjenit kane tendence drejt jeshiles, të bardhës ose të kuqes ndersa ato te nitrogjenit shkojne drejt ngjyres blu ose vjollce.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons