Forumi Kuq E Zi
NASA thotë se Tokën e pret një ngjarje e rrallë astronomike gjatë nëntorit Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
NASA thotë se Tokën e pret një ngjarje e rrallë astronomike gjatë nëntorit Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

NASA thotë se Tokën e pret një ngjarje e rrallë astronomike gjatë nëntorit


NASA thotë se Tokën e pret një ngjarje e rrallë astronomike gjatë nëntorit Blue-i10


NASA ka konfirmuar se Toka do të përjetojë disa ditë errësirë në mes të 15 dhe 29 nëntorit 2015. Ngjarja, sipas NASA-s, ka ndodhur 1 milion vite më parë dhe tani ka kohën të ndodhë përsëri.

Astronomët nga NASA pretendojnë se Toka do të mbetet në errësirë duke filluar nga e diela, 15 nëntor 2015, në 3 të mëngjesit dhe do të rikthehet në gjendjen normale më 30 nëntor 2015, në ora 16:15.
Ngjarja “nëntori i errët” do të shkaktohet nga një tjetër ngjarje astronomike në mes të Venerës dhe Jupiterit.
Charles Bolden, i cili ishte zgjedhur në krye të NASA-s nga presidenti Obama, ka përpiluar një dokument me 1,000 faqe për t’ia shpjeguar këtë ngjarje Shtëpisë së Bardhë, transmeton Lajmi.net.
Sipas një raporti të ri, më 26 tetor 2015, Venera dhe Jupiteri do të afrohen në një paralele të afërt, ku do të qëndrojnë të ndarë për vetëm një shkallë. Venera më pas do të kalojë në jugperëndim të Jupiterit, duke shndritur 10 herë më shumë se Jupiteri.
Drita nga Venera do të nxehë gazrat në Jupiter duke shkaktuar një reaksion. Ky reaksion do të lirojë sasi të mëdha të hidrogjenit në hapësirë. Gazi i hidrogjenit do të futet në kontakt me Diellin rreth orës 2:50 në mëngjes.
Kjo masë e madhe e hidrogjenit që do të bëj kontakt me Diellin do të shkaktojë një eksplodim masiv në sipërfaqen e Diellit dhe do të bëjë që temperatura e tij të ngrihet për 9,000 shkallë kelvin, transmeton Lajmi.net.
Dielli më pas do të provojë që ta ndërpret këtë eksplodim duke emituar nxehtësi nga bërthama e tij. Nxehtësia do të bëjë që Dielli të marrë një ngjyrë të kaltër të errët. Sapo Dielli ta arrijë këtë ngjyrë, do të duhen rreth 14 ditë për të rikthyer temperaturën normale në sipërfaqen e tij – duke e kthyer kështu edhe ngjyrën e tij normale.

Përderisa Dielli është duke e ‘ftohur’ sipërfaqen e tij, drita nga ai do të jetë më e zbehtë. Për shkak që duhen 7 deri në 8 minuta që drita e Diellit ta godasë Tokën, njerëzit nuk do ta dinë se kjo ngjarje ka ndodhur deri më 15 nëntor në ora 2:58.
Disa zona në botë ndoshta do ta përjetojnë momentin e shkurtër të dritës për 7 deri në 8 minuta, por Toka më pas do të kthehet në errësirë të plotë derisa sipërfaqja e Diellit të ketë rikthyer temperaturën e saj.
Lajmi.net


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons