Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ky fenomen shfaqet për shkak të stresit të madh, ndaj të cilit ëndërruesit janë të ekspozuar gjatë ditës, dhe meqenëse vazhdimisht janë në kontakt me dikë, as në gjumë nuk mund të shohin dallimin.

Stresi shkakton një fenomen të rrallë në sjellje, dhe ky është shkrimi dhe dërgimi i porosive SMS gjatë kohës së gjumit. Ata që i dërgojnë nuk janë aspak të vetëdijshëm për të këtë gjë, ka zbuluar studimi australian.

“Njerëzit që dërgojnë mesazhe derisa flenë, në shumicën e rasteve kanë shumë punë në gjendje të zgjuar dhe kjo i mundon edhe në gjumë. Ata edhe në gjumë mendojnë që duhet të jenë të gatshëm për gjithçka. Për shkak të marrjes së vazhdueshme të mesazheve edhe e-mailave e kanë vështirë të dallojnë realitetin nga ëndrra”, pohon eksperti australian për gjumin, dr. David Cunnington nga Qendra për çrregullime të gjumit në Melburn.

Dërgimi i porosive SMS në gjumë është fenomen i ri, ndërsa në vitin 2008 është vënë re edhe fenomeni i dërgimit të e-mailave në gjumë. Kjo është më e shpeshtë se dërgimi i SMS-ve, por edhe shumë më e rrezikshme sepse e-maila zakonisht u dërgojnë kolegëve dhe shefave. Për të shmangur këtë më së miri është që telefonin ta lini sa më larg shtratit.

“Kemi një paciente e cila shkruan dhe dërgon mesazhe derisa është në gjumë të thellë, dhe nuk mban men asgjë pasi që zgjohet. Rastet e tilla janë gjithnjë më të shpeshta dhe mund të jenë shumë të dëmshme për vet ëndërruesin dhe rrethin e tij. Kështu e-mail mund t’i dërgoni kolegëve të punës çka mund të ndikojë në karrierën tuaj, ndërsa porositë SMS mund t’ua dërgoni familjes dhe miqve”, ka shpjeguar dr. Cunnington.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons