Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Wolfram Alpha, nje revolucion ne internet! prej Sun 04 Mar 2012, 23:02

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

50 vjet më parë, në kohën që kompjuterat ishin akoma të rinj, të gjithë hamendsonin që shumë shpejt ata do të ishin në gjendje të arrinin një manipulim të jashtëzakonshëm të të dhënave.

Gjithashtu ishin të bindur që çdo pyetje, e cila kishte lidhje me fakte të paracaktuara, mund ti drejtohej një kompjuteri dhe ai do ti përgjigjej në mënyrë absolute.

Por gjërat nuk shkuan ashtu siç u parashikuan. Kompjuterat kanë treguar kapacitetin për të bërë gjëra të mahnitshme dhe të paimagjinueshme. Por jo atë që prisnin dhe që kërkonin të gjithë.

Por çfare mund të thuhet për njohuritë faktuale që ne si njerëz dhe si shoqëri kemi akumuluar?
Një pjesë e konsiderueshme e saj gjëndet tanimë në miliarda faqe teksti në internet. dhe me anë të motorëve të kërkimit, ne mund ta “prekim” atë, të konsultohemi me këtë njohuri në mënyrë të thjeshtë duke kërkuar fraza dhe terma që ndodhen në këto tekste.

Pra sot faqet e internetit na ofrojnë një bazë të gjerë njohurish, por si mund të arrijmë ta “copëzojmë” apo të marrim një koncentrat nga kjo bazë të dhënash.

Si do t’i nxjerrim ato pjesëza apo informacione që interesojnë në momente te caktuara?

Pra si mund ta zgjidhim këtë problem? Disa mendojnë se një zgjidhje do të ishte që motorët e kërkimit të arrijnë të kuptojnë vërtet informacionin dhe gjuhën me të cilin ky informacion është shprehur.

Ndoshta duke etiketuar webin nga ana semantike do ta bënte më të lehtë situatën.
Mënyra se si qeniet njerëzore komunikojnë dhe ndajnë informacionin është me anë të gjuhëve natyrale.
Atëherë në një situatë të ngjashme, kur një individ përballet me një “det” informacionesh në internet një nga mënyrat për të “notuar” në këtë det, pra për të gjetur të dhëna në këtë bazë është të përdorësh gjuhën e përditshme që njerëzit e zotërojnë.

Sigurisht, të arrish të bësh të mundur që kompjuterat të ndodhen në të njëjtin nivel si njerëzit, pra të kenë të bëjnë me gjuhët natyrale, ka sjellë në krijimin e komplikacioneve të mëdha. Për të dhënë një shembull, ne si njerëz jemi akoma shumë larg mundësisë për të patur kompjutera që sistematikisht të kuptojnë volume të mëdha të gjuhëve natyrale që ndodhen në tekst në web. Por nëse dikush ka arritur të vendosë njohurinë në kompjutera, atëherë nuk lind nevoja e kthimit të kësaj gjuhe në të kuptueshme.

Ajo që duhet bërë është që të merren pyetjet që çdokush mund ti bëjë në gjuhën natyrale(1), dhe ti përshtatë ato në formë preçize në kohën që dikush ja kërkon kompjuterit.

“Nuk isha aspak i sigurtë që kjo do funksiononte. Por jam i gëzuar kur ju them se me ndërthurjen e shumë algoritmeve inteligjente , e shumë zbulime gjuhësore dhe rregullime gjuhësore, dhe me ndihmën e disa zbulimeve teorike, ne po ja arrijmë të bëjmë që ky projekt të funksionojë.
Sigurisht ky është projekti më kompleks të cilin kam ndërmarrë ndonjëherë. Duke përfshire në të një sasi shumë më të madhe ekspertësh dhe njohurish, gjë që nuk e kam bërë ndonjëherë më parë.
Ashtu si projektet Mathematica, apo NKS-se nuk do përfundojnë asnjëherë.” tha Stephen Wolfram, shkencëtar dhe autor i këtij projekti.

Pra, Wolfram alpha, ju jep mundësinë të keni akses në një sistem gjigand, me triliona pjesë të dhënash perfekte dhe me miliona rrjeshta algoritmesh thjesht duke përdorur gjuhën tuaj të përditshme.

Një risi në përdorimin e kompjuterave dhe webit gjithashtu.
Kjo sjell në realitet pak a shume atë hamendsim apo dëshire që njerëzit kishin 50 vjet më parë për kompjuterat.

Por çfarë është Wolfram Alpha konkretisht dhe si mund të përdoret?
Wolfram Alpha është në gjëndje të kuptojë dhe perceptojë pyetjet dhe do arrijë të na japë një përgjigje përfundimtare dhe absolute.

Nje shembull, pyetjes “Sa perqind e masës trupore është e përbërë nga ujë?”, Wolfram Alpha do ti jepte një përgjigje faktike dhe nuk do të nxirrte opsione të ndryshme përgjigjesh.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons