Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si te krijosh nje radio ne internet.. prej Fri 06 Jan 2012, 11:47

Vizitor

avatar
Vizitor
Si te krijosh nje radio ne internet

June 3rd, 2008 Lexo komentet Shkruaj nje koment
Ne kete tutorial do te shikojme sesi te ndertojme nje webradio te thjeshte.

Nje webradio, eshte nje stacion radiofonik virtual. Per te ndertuar nje te tille, duhet te keni nje lidhje internet (sa me shume bande ne upload), nje ip statike (ndryshe do perdorim nje software per ta simuluar nje gje te tille) dhe shume deshire per te mbajtur nje webradio (krijimi eshte vetem pjesa e pare).
Programet qe do te na duhen per te kertuar radion tone jane:

Winamp – winamp, playeri audio qe do te luaje muziken dhe failet audio te radios tone.

shoutcast-dnas – serveri streaming radio I radios sone

shoutcast-dsp – plugini per winampin qe do lidhe serverin straming me playerin tone

ducsetup – klienti I no-ip.com nese skemi nje ip statike
versionet e fundit te ketyre programeve i gjeni ne adresat:

http://www.shoutcast.com/
http://www.winamp.com

http://www.no-ip.comShkariko failet e nevojshme (versionet e fundit nga data e shkrimit te ketij tutoriali 16/04/2008 ) nga ky sit:

ducsetup – klienti i no-ip.com
shoutcast-dnas-1-9-8-windows – serveri i radios per streaming
shoutcast-dsp-1-9-0-windows – plugin i winamp per tu lidhur me serverin e radios
testwebradio – faqe html, per te vene ne sitin tone, per te degjuar radion
winamp5531_full_emusic-7plus_it-it – winampi, playeri i radios

Instalimi i serverit shoutcast-dnas
Ne po instalojme serverin tone ne ambient windows, por eshte e mundur te perdorim edhe server te tjere (unix, linux, mac).


Klikojme next per te zgjedhur menyren e instalimit, une kam zgjedhur server gui dhe config e readme, qe eshte menyra standart. Instaojme serverin ne direktorine qe na intereson, dhe ne fund do te hapet faili readme, ku mund te lexoni me shume informacione mbi kete server.

Para se te leshoni serverin, eshte mire qe te konfiguroni failin e konfigurimit te ketij serveri, si paswordin e administratorit, numrin maksimal te degjuesve ondine, etj, kete e beni nga menuja e programeve ku mund te lesioni me pas edhe serverin.

Hapim serverin kur gjithcka te jete gati


Per te pare nese serveri juaj eshte ne funksion, mbjafon te hapni browserin tuaj dhe te shkoni ne adresen http://localhost:8000, qe ehste adresa standart e serverit.

Lart interfaccio web, poshte ajo gui (nese kemi instaluar versionin gui)

Instalimi i serverit tani eshte ok, na mungon vetem pjesa e playerit dhe gjithcka eshte gati.
Instalimi i winamp-it
Winamp eshte nje nga playerat mp3 me te njohur. Eshte nje program I lehte dhe I shpjete e mbi te gjitha falas, per te degjuar muziken tone. Shkojme dhe e shkarikojme nga siti zyrtat winamp.com. Ketu nuk po paraqes hapat e intalimit, pasi cdo lloj instalimi qe do te beni, ka komponentet qe na duhen ne.
Instalojme pluginin shoutcast-dsp
Ky plugin sherben per te derguar audion e playerit si input per serverin tone straming qe kemi instaluar me part, duke bere qe radioja jone te marre formen e saj.

Intalimi eshte standart, e duhet bere kur winamp te mos jete ne eksekutim !

Pasi instalimi te jete bere, na mbetet vetem te hapim playerin tone, te krijojme nje liste te bukur me kene, qe fillimisht do te prezantoje trasmetimin e pare te radios sone.

Konfigurimi I winsmp dhe lidhja me serverin straming

Hapim windamp dhe shtypim ctrl + p (ose shkojme tek options/preferences)


Klikojme tek dsp/Effetto (apo effects varet nga gjuha e sistemit tuaj), ezgjedhim pluginin qe kemi instaluar me pare “NullSoft Shoutcast source dsp”, sapo ta zgjedhim do te hapet dritarja e konfigurimit te pluginit ku do bejme pjesen e fundit te konfigurimeve.

Kjo dritare ka kater tabe, e para eshte per informacione mbi muziken e degjim dhe kanalet ku jemi lidhur.

Output – shperben per te konfiguruar lidhjen me serverin streaming, mund te kem me shume se nje server, por ne rastin tone, mjafton nje. Zgjedhim output 1 klikojme poshte tek connectin zgjedhim adresen e serverit streaming qe instaluam ne fillim (normalisht eshte localhost), veme portaen (nese se kemi ndryshuar do jete 8000) dhe passowrdin e administratorit.Klikojme tek yellowpages, dhe shkruajme informacionet e radios sone, si faqja web, titulli, kontaktet etj.

Klikojme tek “Connect” dhe mundesiht zgjedhim opcionin “Connect at startup” qe radioja te nise sao te hapim winamp heren tjeter. Nese serveri eshte ne eksekutim, dhe gjithcka konfiguruar ok, atehere winamp e server lidhen, duke bere qe te filloje straimg I radio sone me ate qe keni ne eksekutim.

Encode – eshte opcion I cilesise audio te radio sone, kjo varet nga banda qe keni ne dispozicion, ne po e leme te ulet dhe encode mp3, qe ne pergjithesi lexohet nga cdo klient (lexues) pm3
http://www.albdevnet.com/wp-content/uploads/2008/06/10.png
Input – eshte nje opcion interesat qe na lejon te zgjedhim burimin e audios per transmetim, qe mund te jete vetem ajo qe degjohet nga dinamo, apo nga skda audio e komiuterit tuaj, ndaj dhe inputi nga microfoni, per emisionet tuaja live, apo te tjera programe qe ju mund te perdoni per te krijuar radion tuaj.


Opzioni push to talk ehste per te folur mbi muziken ne eksekutim, te ciles i ulet volumi, sa kohe ai buton te jete i shtypur, osemund te perdoni lock , pnese ajo qe do thoni ehste e gjate…
Te degjojme radio tone
Per te degjuar radion mjafton qe te shkojme ne adresen web qe pame me lart: http://localhost:8000/ nga ku kemi informazione mbi radion, si kenga e fundit, sa persona po e degjojne e keshtu me rradhe. Aty kemi dhe linkun e radios live http://localhost:8000/listen.pls

qe mund ta hapim me degjuesin mp3 qe te preferojme. Nese jemi ne nje lan, ne vend te localhost veme emrin e serverit, apo adresen ip…

Nga po kjo adrese mund te futemi si administrator i rradjos, duke pare informacionet e degjuesve dhe administrimin e tyre..


Ne vija te trasha ky ehste adertimi i nje kanali radio ne internet.

Nese ju keni nj kanal real radiofonik, opsh top-albania radio, atehere skeni nevose per nje playlist, por thjehste merini audion me kabull si input ne linjen e mikronfonit, dhe jepni ate si burim ne produksion, duke trasmetuar live ne internet.
Degjimi nga jashte
Kjo procedure eshte ne rregull nese keni nje ip statike, publike dhe ne vedn te localhost gjithkund, vendonsi adresen tuaj ip, ndryshe, duhet ti japim gjithmone adresen tone ip te re klienteve, gje jo e lehte, ja pse mund te perdorim nje sherbim si no-ip.com, qe na odron sherbim dns.

Instalojme ducsetup qe shkarikojme nga no-ip.com, pasi te regjistrohemi dhe te krjojme nje adrese tone virtuale si psh radiojaime.no-ip.com

Leshojme softwarin e instaluar nga computeri yne dhe radiojaone mund te degjohet nga

http:// radiojaime.no-ip.com/listen.pls

Te degjojme radion nga siti yne web
Per kete mjafon te veme kete kod html ne faqen tone web:
< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Degjo radion online


Ku http://localhost:8000 eshte adresa jone e arritshme nga cdo faqe web
Konkulzione
Ndertimi i nje radioje web eshte e lehte , e shpeje dhe pa asnje kosto, por te kesh nje server te shpjete, me bande te mjaftushme, dhe nje ekip te afte per te mbajur nje radio, eshte sfida e vertete e dertimit te nje radioje.

Kjo procedure ndiqet nga radiot me te medha ne web, qe ne dergjithesi perdorin nje zgjedhje te ngashme, e qe sot edhe ti mund te dnertosh radion tende ne web.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons