Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Thushara, një djalosh 25 vjeçar nga Athurugiriya (India), është shpikësi i një teknologjie inovative për zvendesimin e karburantit te makines me ujë, duke përdorur një konsum jashtëzakonisht të ulët.

Sipas shpikësit te ri, gjeneratori i projektuar është në gjendje për të levizur makinat e tyre deri 80 km,me një litër ujë, pa ndonjë rrezik për jetën ose në ndikimin negativ të mjedis.

Energjia e nevojshme për fuqine e automjetit është prodhuar në ndarjen e H2O (uji) në ne molekula hidrogjeni të veçanta nga molekulat e oksigjenit, i pari eshte gaz qe digjet,sipas një raport të caktuar për të prodhuar energjinë e nevojshme për fuqine motorike.

"Teknologjia e përdorimit të ujit për të prodhuar hidrogjen ka qenë ekzistuese qe para 60 vitesh. Në disa vende, automjetet me uji-powered,janë prodhuar duke përdorur hidrogjenin e gjendur në ujë.

Specifika e shpikjes time-deklaron shpikesi- është aftësia ime për të prodhuar këtë energji nga uji me një minimum energjie elektrike aktualisht vetëm me 0, 5 Amper, e cila nuk ka qene e mundur te arrihej më parë ", vazhdon Thushara.

Një prototip i automjetit i prodhuar nga kompania Cristo King College,ne Pannipitiya, Thushara në testin e tij te proves se makinës me ujë, ka udhëtuar për 240 duke harxhuar vetëm tri litra ujë, një udhëtim që do ti kushtonte disa mijëra rupees për benzinë ​​ose naftë.

"Ky gjenerator mund të jetë fikse për çdo automjet me naftë apo benzinë ​​me rregullime të përshtatshme në varësi të zhvendosjes së tyre ne shasi.

Megjithese hidrogjeni është 1000 herë më i shpejtdhe i me i fuqishem se benzina,ndotja nga automjetet qe furnizohen me uji eshte tërësisht eko -compatible. Përdorimi i ujit krahas vajit si lubrifikues mund të zgjasë jetën e automjetit, "shton ai.

Kryeministri Ratnasiri Wickramanayaka u takua me talentin e ri në Temple Trees dhe i ka premtuar mbështetjen e plotë të qeverisë në përpjekjen e tij për të futur një makinë me uji,për tregun e Sri Lankes.

Kryeministri u zotua gjithashtu për të ofruar ndihme dhe ne siperfaqe toke, gje e cila do sherbeje per montimin kapanoneve për të kthyer motorët me benzinë ​​ne motorre uji,si dhe me kredi bankare, etj

"Një numër i kompanive të huaja nga Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Koreja m'u afruan për të blerë kete teknologji . Por une kam vendosur qe me krijimin tim te kontribuoj në zhvillimin e vendit tim" tha Thushara.

Shënim E përfshiva këtë lajm tek misteret, sepse ju te gjithe e kuptoni rendesine e kesaj shpikje te perkryer,por qe nuk është ende në rrugët tona..


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons