Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Kulla e Londres eshte e njohur pasi eshte nje prej vendeve me te mistershme dhe te mbushura me fantazma ne bote. Kulla ka nje histori shume te gjate te mbushur me horror dhe gjak.

Qindra ekzekutime jane bere ne Kullen e Londres gjate 900 viteve te ekzistences se saj, duke perfshire edhe prerjen e frikshme te kokave te figurave te fuqishme politike dhe zonjave te fisnikerise.

Edhe te burgosur te panumert jane fshehur gjithashtu brenda Bloody Tower dhe kane vuajtur nga tortura te tmerrshme dhe nga akte te patregueshme.

Madje edhe femije jane vrare ne kete kulle te tmerrshme. Ne vitin 2483, Edward-i I IV vdiq papritur, dhe djali i tij ende i vogel 12 vjecar duhet te trashegonte mbreterine. Fatkeqesisht, xhaxhai i tij, Duka i Gloucester mori leje nga Parlamenti per ta patur mbreterine per vete. Eduardi i V dhe vellai i tij me i vogel, Richard u zhduken ne menyre te mistershme dhe prej tyre nuk u degjua me asgje. Vdekshmeria e femijeve ne ate kohe ishte e larte. Kishte thashetheme qe xhaxhai i tyre kishte dhene urdher qe femijet te vriteshin apo i kishte crare ata vete ne menyre qe ta kishte mbreterine te siguruar per veten e tij.

Ne vitin 1674 u gjeten skelete te mbetur, dhe testime te koheve te fundit kane zbuluar qe ato jane mbetje njerezore dhe te kafsheve. A mbaheshin princat e vegjel te burgosur se bashku me kafshet e tyre? Apo ndoshta jane varrosur se bashku me kafshe te ngordhura. Ne nuk do te mund ta mesojme dot.

Megjithate, neper qindvjecare jane pare fantazmat e dy djemve. Me vone ne shekullin e 15, mbas zhdukjes se princave, rojet raportuan vazhdimisht qe kishin pare fantazmat e dy djemve ne Bloody Tower. Djemte dukeshin qe kishin veshur rroba gjumi dhe vertiteshin neper shkalle me nje pamje te frikesuar ne fytyre. Ata shtrengoheshin me njeri tjetrin dhe me pas zhdukeshin.

Edhe shikime te tjerta te dy princave jane raportuar ne vite te tjera dhe ne qindravjecar te tjere dhe jane te gjitha te ngjashme- djemte qe shfaqen si te frikeuar dhe te deshperuar, dhe kur personat qe i veshtrojne mundohen t’i ngushellojne, ata zhduken.

Nje fantazem tjeter shume e njohur qe gjendet ne Kullen e Londres eshte edhe Anee Bolein. Ajo u akuzua per pabesi dhe kishte gjithashtu thashetheme qe ajo ishte nje shtrige. Burri i saj, mbreti Henry i VIII kishte nje zakon te keq qe grate e tij ose i divorconte ose i vriste, keshtu ai urdheroi qe asaj t’i pritej koka. Anne Bolein-it iu pre koka ne 19 Maj 1536 dhe edhe sot e kesaj dite ajo mund te dallohet ende neper kulle me koken e saj qe e mban nen sqetull.

Catherine Howard eshte nje prej grave te Henry VIII qe i eshte prere koka pervec Anne Bolein. Mendohej qe ajo ishte e dashuruar me nje burre te quajtuar Thomas Culpepper i cili u ekzakutua menjehere perpara saj. Sipas te thenave, fjalet e saj te fundit ishin : “Une vdes nje mbretereshe, por do te preferoja te vdisja si gruaja e Culpepper.”

Ajo ishte vetem rreth 18-21 vjec kur u vra, dhe thuhet qe ajo vazhdon te jetoje ne Kullen e Londres. Por, ndryshe nga Anne Bolein, fantazma e saj shfaqet ne natyren e saj njerezore, me koken e vendosur ne vendin e vet.

Shume fisnike te tjere jane torturuar dhe ekzekutuar ne Kullen e Londres ne qindvjecaret e fundit. Kulla eshte nje prej vendeve qe preferohet te vizitohet me shume prej turisteve te Londres. Te gjithe e pelqejne nje histori interesante fantazmash dhe cdo vit njerez me shumice shkojne qe te vizitojne Kullen duke shpresuar qe te shohin edhe ndonje gje tjeter pervec kulles.

Gjithashtu edhe investigime paranormale dhe psiqike jane kryer ne Kullen e Londres. Ndoshta nje dite shpirtrat qe gjenden aty do te mund te prehen ne paqe.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons