Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vrimat e zeza dhe misteri i madh prej Sat 14 May 2011, 08:46

Vizitor

avatar
Vizitor
Vrimat e zeza dhe misteri i madh
Njerezimi heret a vone do ta nderrmerrte kete hap te rendesishem.me te vertete qe ky zbulim do te coje perpara njerezimin,shume parpara nga c'mund te imagjinohej,do ta beje ate me te pergjegjshem.ne do te njihemi me origjinen tone,se cila eshte arsyeja qe ekziston sot universi,planetet,drita,toka dhe njerezimi.eksperimenti i CERN-it ka qene per te gjithe shkencetaret nje pune jashtezakonisht e lodhshme por qe duket sikur po buzeqesh.kjo veper e madheka ndezur polemika ne te gjithe boten dhe ka ngjallur friken se mos pasojat e ketij projekti gjigand do te formoje masa gjigande te afta per te kaperdira gjithckca te quajtura "vrima te zeza"
shkencetaret e CERN-it kane thene se kjo eshte vec nje trillim dhe se vrimat e zeza aq te medha nuk mund te ushqehen nga burime te vogla energjie sic do te ndodhe ne zvicer nga perplasja e protoneve dhe positroneve te fuqizuara nga superaceleratori LHC (Large Hadron Collider).Ne fakt vrimat e zeza ushqehen nga burime te medha berthamore,sic mund te jete perplasja e 2 yjeve,ose transformimi i nje nebuloze.
po cjane vrimat e zeza?
vrimat e zeza jane burime te medha energjjie te mbeshtetura ne burime
akoma me te medha energjie si shperthime berthamore te tipit (gjigand,i afte per te shkaterruar nje asteroid me diameter 1000m.)megjithate asnje ne kete bote nuk na siguron per kete hap qe po ndermarrim.ndoshta fundi i botes nuk ka per te ardhur nga keto shkaqe por ,nuk dihet,ndoshta kemi shume luftera perpara te cilat mund ta bejne planetin shkrume.bota tani gjendet ne tensione te shumta politike dhe ndoshta kjo do te jete ajo shtyse qe do t'i thote "stop" njerezimit...


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons