Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Forca mahnitese e Vrimave te Zeza prej Mon 05 Dec 2011, 20:20

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ne fillim te ketij viti shkencetaret kapen nje fenomen te ralle, per here te pare, nje vrime te zeze duke gllaberuar nje Yll te nje galaktike te larget.

Vrimat e zeza mund te 'konsumojne' cdo gje qe afrohet prane tyre. Ylli i pa-fat i quajtur Swift J 1644+57 aktualisht eshte zhdukur 3.9 miliard vjet me pare, dhe shkencetaret e kane pare te ndodhe tani. Astronomet nuk kane arritur te shohin nje fenomen te tille me pare per shkak se ndodh nje here ne 100.000 vjet.

Me 100 miliard yje ne galaktiken tone, gjasat qe kjo gje ti ndodhe diellit tone jane shume ralla, perafersisht 1 ne 1 trilion. Ne kemi me shume te ngjare te goditemi nga nje asteroid apo supernova me gjithese ka vrima te zeza ne 'lagjen tone' si Cygnus X-1 qe eshte vetem 6000 vite drite larg nesh.

Vrimat e zeza jane pika me mase dhe densitet infinit, nje e tille me madhesine e Tokes eshte sa dora e njeriut. Ato kane nje force graviteti marramendese e megjithese nuk jane kuptuar plotesisht e kryesisht se cfare ka pas 'Event Horison' apo pas tyre.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons