Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Vrima te zeza gjigande; me masa te pamenduara ndonjehere

Mesa duket, vrimat e zeza me te medha, jane shume me te medha nga sa kane parashikuar fillimisht shkencetaret. Nje kerkim i ri nga NASA tregon qe ka disa vrima te zeza te frikshme atje jashte, me nje mase ekuivalente me ate te 10 deri ne 40 bilion masash diellore.
Shkencetaret as nuk e kishin cuar neper mend nje madhesi te tille. Ata i referohen tani ketyre vrimave te zeza si vrima te zeza "ultramasive", por qe nuk duhet te ngaterrohen me vrimat "supermsive", me vetem disa shembuj te konfirmuar.
Keto gjigande, te vendosur te gjithe ne galaksi shume te largeta, rreth 1.3 bilion vite drite nga Toka, jane edhe shume me te zakonshme nga sa menduan fillimisht shkencetaret.
Nje studim i drejtuar nga Julie Hlavacek-Larrondo e Stanford University dhe ekipi i saj, tregoi qe te pakten 10 nga 18 galasite qe ata studiuan ka vrima te zeza qe mund te kene nje peshe prej 40 bilion here me te madhe se dielli.
"Vrimat e zeza ultramasive, qe do te thote - vrimat e zeza me masen qe e kalojne ate te 10 bilion here masa e diellit, me shume mundesi nuk jane te rralla si e kishim menduar ne fillim. Disa dhe madje ndoshta edhe shume prej ketyre vrimave te zeza kolosale mund te ekzistojne." - tha Julie Hlavacek-Larrondo.
Vrima e zeze me e madhe supermasive ne zemren e Rruges se Qumeshtit, galaskise qe permban Sistemin tone Diellor, mendohet se peshon rreth 6.4 bilion masa diellore.

Astronomet kane zbuluar vrima te zeza gjigande pasi kane perdorur Chandra X-ray Observatory te NASA-s, se bashku me te dhena radio nga Karl G. Jansky Very Large Array i NASA-s, nje stacion vezhgimi kryesor. Edhe stacione te tjera monitorimi, si Australia Telescope Compact Array dhe te dhena infrared nga 2 Micron All-Sky Survey kane ndihmuar gjithashtu ne zbulimin e vrimave te zeza.

Per te vleresuar madhesine e ketyre vrimave ultramasive, Hlavacek-Lorrando dhe koleget e saj analizuan rrezet X dhe valet radio qe gjeneroheshin nga vrimat e zeza kur ato shkaterrojne gaz, pluhur dhe yje prane tyre. Vrimat e zeza qe ata gjeten dolen qe ishin rreth 10 here me te medha nga sa kishin pritur shkencetaret.
"Keto rezultate tregojne qe ne ndoshta nuk e kuptojme ire se si vrimat e zeza me te medha bashkeekzistojne me galaksite ne te cilat ndodhen." - tha Andrew Fabian ne nje deklarate per shtyp.
"Duket qe sjellja e ketyre vrimave te zeza gjigande, duhet te ndryshoje shume nga sjellja e kushurinjve te tyre me pak masive."
Do te duhet shume me shume kerkim per te konfirmuar rezultatet ne te cilat kane arritur shkencetaret.
Tani Hlavacek-Larrondo ka ne plan qe te mase masen e ketyre vrimave te zeza ekstreme. Ajo beson qe masa e tyre mund te jete edhe me e madhe.
"Une nuk do te habitesha nese do te gjeja nje vrime te zeze me nje mase sa 100 bilion masa diellore." - tha ajo.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster

ta shtikan tmerrin vetem me i pa leje mo tjesh afer


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons