Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Misteri i nje toke pa akull ne Antarktide.. prej Sun 25 Sep 2011, 13:02

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ky është një vend misterioz hasur në kontinentin ishull te Antarktides. Njerëzit e kane emertuar atë " lugina e thatë e pa mbuluar me borë ."

Antarktida është një vend me më pak banorë,por me disa ngjarje dhe fenomene te pashpieguara,qe per per vizitoret ngelen mister.Ky territor ose lugine pa bore,ben pjese ne siperfaqen prej rreth 14 milionë kilometrash katrorë të sipërfaqes totale të kontinentit Antarktik,qe janë te mbuluara me dëborë.

Kur shihet nga lartë,pjesa qendrore e pllajës se Antarktides është si një tenxhere e mbuluar me kapak. Sipërfaqja e saj eshte e mbuluar me borë me trashësinë duke arritur 2000m dhe ndonjëherë mund të arrijë trashësinë deri në 4800 m.

Në dimër, bora përreth kombinon me akullin nga deti për të formuar një pllajë të qetë, të madhe për të cilat njerëzit vështirë se mund të bëjnë dallimin në mes të tokës dhe detit.

Por per pjesen e tokes se pa mbuluar me akull dhe bore,s'ka nje pergjigje shkencore te dhene,pse ketu nuk bie bore..?Misteri vazhdon,brenda kufijeve hamndesore,por diku thuhet se nje temperature e ngritur e tokes nga nje vullkan i pa shperthyer,mund te beje qe territori te jete i ''zbuluar'' nga borerat


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons