Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Të vërteta për….qeshjen! prej Mon 19 Sep 2011, 18:46

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Qeshja ngre humor, parandalon sëmundjet, nxit sistemin imunitar, përmirëson…
sistemin kardiovaskular, djeg kalori dhe rrit jetëgjatësinë.Të gjitha këto janë të përqëndruara vetëm në një ilaç magjik “qeshja”.
Shikoni se çfarë kanë zbuluar për qeshjen.
1.Foshnja qesh për herë të parë pas tre muajsh të lindjes së tij.
2.Kur ne qeshim ajri hyn në mushkëri me një shpejtësi prej 96 km në orë.
3.Ne përdorim 17 muskuj të fytyrës kur qeshim dhe 47 kur jemi të vrenjtur.
4.Njerëzit e qeshur janë 40% më pak për rrezikun e sëmundjeve të zemrës në krahasim me pesimistët.
5.17 minuta qeshje në ditë rrisin jëtëgjatësinë tuaj nga një ditë.
6.Një fëmijë 6 vjeç qesh mesatarisht 300 herë në ditë, kurse një i rritur qesh 15 herë në ditë.
7.Kamarierët e qeshur marrin 50% më shumë këshilla se kolegët e tyre vetullngrysur.
8.Një e qeshur mund të zgjasë një orë.
9.Njerëzit më të qeshur jetojnë në Kubë dhe Brazil, kurse në ekstremin tjetër janë banorët e vendeve nordike.
10.Shkencëtarët kanë dokumentuar 18 buzëqeshje të ndryshme.
11.Ne mund të buzëqeshim 250.000 herë për të bërë një rrudhë.
12.Të qeshësh 15 minuta ka të njëjtim përfitim me 2 orë gjumë.
13.Sipas një studimi nga psikologu gjerman, Dr Michael Titze, në vitet 50 njerëzit qeshnin mesatarish 18 minuta në ditë, kurse sot 4-6 minuta në ditë.
14.Universiteti Vanderbilt ka zbuluar se një e qeshur djek më shumë se një kalori në minutë.
15.Shkencëtarët besojnë se e qeshura ka ndihmuar në forcimin e lidhjeve të të parëve tanë.
16.E qeshura rrotullon nivelet e kortizolit, duke rritur në këtë mënyrë sistemi i imunitetit dhe parandalimin e shfaqjes së sëmundjeve.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons