Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 40 te verteta tronditese te botes prej Sat 13 Apr 2013, 23:49

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
40 te verteta tronditese te botes

70% e popullsisë botërore nuk ka dëgjuar ndonjëherë sinjal telefoni.
Një e treta e të ardhurave të një familjeje në Kenia shkojnë për ryshfet.
Në Brazil ka më shumë femra që punojnë për Avon sesa ushtarë.
Çdo ditë, 800 milionë njerëz përballen me urine në botë.
Një e treta e botës është në luftë.
82 % e duhanpirësve jetojnë në vendet në zhvillim.
Një femër japoneze jeton mesatarisht deri në 84-vjeç ndërsa një femër Botswaneze jeton mesatarisht 39-vjet.
Në Afrikë 30 milionë njerëz janë të prekur nga SIDA.
Një e katërta e konflikteve me armë ndodh për të marrë burimet natyrore.
Në SHBA, çdo javë mesatarisht 88 nxënës sjellin armë në klasë.
Çdo vit vdesin 10 gjuhë.
Në botë ekzistojnë të paktën 300 mijë përgjegjës mendimesh (idesh).
Numri i personave që vrasin veten është më i madh se i personave që vdesin në luftë.
Një anglez i zakonshëm filmohet afërsisht 300 herë në ditë nga kamerat.
Në përleshjet me armë luftojnë 300 mijë fëmijë ushtarë.
SHBA-të harxhojnë 10 miliardë dollarë në vit për pornografinë.
Në zgjedhjet e 2001 në Angli kanë votuar 26 milionë persona ndërsa në sezonin e parë të Idhullit Pop kanë votuar 32 milionë.
SHBA harxhojnë 33 herë më shumë për forcat ushtarake se sa vendet e shpallura si “shtete vjedhëse”.
Në botë ka 27 milionë robër.
Amerikanët hedhin në kosh 2,5 milionë shishe plastike brenda një ore, pra brenda një muaji mund të mblidhen aq shumë shishe gjatësia e të cilave mund të arrijë deri në Hënë.
120 mijë gra ose vajza të mitura shiten në Evropën Perëndimore çdo vit.
Fëmijët e familjeve të varfra janë 3 herë më shumë të ekspozuar ndaj problemeve psikologjike se fëmijët e familjeve të pasura.
Në Rusi 12 mijë femra në vit humbasin jetën për shkak të dhunës brenda familjes.
Gjysma e 15-vjeçarëve anglezë ka përdorur drogë ndërsa një e katërta pi cigare.
Një e treta e popullsisë obeze në botë jeton në vendet e zhvilluara.
Në mes të vendeve të zhvilluara, SHBA-ja dhe Anglia kanë mesataren më të lartë të shtatzënive në moshë të re.
Në Kinë 44 milionë femra konsiderohen të humbura.
81 % e dënimeve me vdekje në vitin 2002 janë realizuar në SHBA, Kinë dhe Iran.
Subvencioni prej 2,5 dollarësh i dhënë për një lopë në SHBA është më shumë se të ardhurat ditore të 75% të popullsisë së Afrikës.
Një e pesta e popullsisë botërore kalon ditën me 1 dollar të ardhura.
13,2 milionë amerikanë kanë realizuar operacione plastike për një vit.
Për shkak të minave, në çdo orë vdes një person dhe një tjetër mbet invalid.
Në Indi 44 milionë fëmijë janë të regjistruar si punëtorë.
Golfisti më i pasur në botë, Tiger Woods, fiton 78 milionë dollarë në vit ose 2,5 dollarë në sek.
Në Amerikë 7 milionë femra dhe 1 milion meshkuj vuajnë nga çrregullimet në ushqyerje.
Çdo minutë 2 persona vdesin për shkak të mjeteve motorike.
Që nga viti 1977, në klinikat e abortit në SHBA janë paraqitur 80 mijë raste dhune dhe përdhunimi.
Tregu i jashtëligjshëm i drogës qarkullon 400 miliardë dollarë në botë.
Një e treta e amerikanëve besojnë në ardhjen e jashtëtokësorëve.
Rezervat e naftës mund të mbarojnë në vitin 2040.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: 40 te verteta tronditese te botes prej Wed 17 Apr 2013, 14:43

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Numri i personave që vrasin veten është më i madh se i personave që vdesin në luftë.
e tmerrshme


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons