Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 E VERTETA E DITEVE TE JAVES prej Fri 16 Sep 2011, 18:37

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Origjina e ditëve të javës

Nuk eshte e vertete qe 7 ditet e javes lidhen me faktin qe perendia e krijoi boten per 6 dite dhe te shtaten e la pushim. Kjo do te ishte fare pa kuptim. E verteta eshte se cdo dite jave lidhet me nje planet qe atehere konsiderohej si perendi pagane. Njerëzit e lashtë për të respektuar perënditë e tyre i kushtuan secilës nga një ditë. Vetë dita kryesore -e diela- ka marre emrin e Diellit, sepse dhe ne anglisht sunday = sun+day qe do te thote dita e Diellit, perendise se drites dhe krijimit te jetes. dhe vijojne...

Hena = e hene (italisht: Luna-Lunedi, anglisht: Moon-monday)
Marsi = e marte (italisht: Marte -martedi)
Merkuri = e merkure (italisht: Mercurio - Mercoledi, frengjisht: Mercure: Mercredi)
Jupiteri = e enjte (italisht: Giove = giovedi)
Venusi = e premte (italisht: Venere = Venerdi, frengjisht: Venus-vendredi)
Saturni = e shtune (anglisht Saturn -saturday)
Dielli = e diele (anglisht : Sun -sunday, gjermanisht: Sonne -sonntag)

Më perpara njiheshin 7 trupa qiellor si perendite qe shiheshin nga syri i njeriut, Venusi quhej ndryshe Aferditë nga grekët dhe ilirët e lashtë. Seciles perendi i kushtuan nje dite te veçante dhe pikerisht ne diten e tyre luteshin ne tempullin perkates. P.sh Romaket i luteshin Marsit (perendise se luftes) diten e marte ne tempullin e tij per te fituar betejen. Te dashuruarit luteshin ne tempullin e Aferdites (Venusit)......Planetet e tjere te sistemit diellor jane zbuluar me vone, ne 3 shekujt e fundit. Po te ishin zbuluar me perpara ndoshta do kishim 10 dite jave.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons