Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

A e ka secili prej nesh një ëngjëll mbrojtës?


Bindja që është një ëngjëll mbrojtës, i cili të ruan çdo lëvizje që të mbron nga rrezikuështë një besim që nuk vjen vetem prej fese katolike, por edhe shumë besimeve të tjere.
Ndërsa pjesa më e madhe e njerezve e lidh figurën e ëngjëllit mbrojtës me Kishën Kaltolike, historiani romak Eusebio pohon se; paganët si komediografi Menandro e historiani Plutarku besonin pikërisht që qënie të botës tjetër “ruajnë” punën e çfarëdo qënieje njerëzore. Figura e ëngjëllit përmendet në Bibël në gjithë tekstet e lashte dhe Testamentin e Ri. David Ektin, docent në Universitetin e New Yorkut në Kanada, hipotizon se ai që beson se ka një ëngjëll mbrojtës, do të ndjehej më i mbrojtur e kështu do të kishte një prirje të madhe për të marrë përsipër risqe. Në studimet e kryera nga profesori dhe stafi i tij, rezulton në fakt se tek subjektet që nuk besojnë prezencën e një qënieje që survejon veprimet e tyre prirja e të marrit te një inisiativë të re që e “thyen” rutinën e tyre të jetës, përjetohet me ankth e me alarm.
Ndërsa në subjektet që besojnë për ekzistencën e një ëngjëlli mbrojtës, prirja për sfida të reja të çdo tipi është madhore dhe frika për të mos ndryshuar praktikisht pothuajse nuk ekziston. Ektin duke vazhduar në diagnozën e tij pohon se: këta persona, besimi do t’i lejonte për të jetuar me qetësi çdo lloj sfide e ndryshimi. Me siguri kush ka besim, ka edhe një siguri të madhe në të ardhmen Fakti që çdonjëri nga ne ka një ëngjëll që ruan mbi të është një mister që vështirë se do t’ia dalim ta zbulojmë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons