Forumi Kuq E Zi
Çfarë do të ndodhte po të mbetej Toka 5 sekonda pa oksigjen? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Çfarë do të ndodhte po të mbetej Toka 5 sekonda pa oksigjen? Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Çfarë do të ndodhte po të mbetej Toka 5 sekonda pa oksigjen? Thumb

Andwer Cote nga Universitet britanik Columbia në Kanada, Jeffrey Vidinson, inxhinier nga Teksasi dhe Kanan Sundar, inxhinieri i shkencave kompjuterike, i kanë dhënë përgjigje kësaj pyetjeje: Çfarë do të ndodhte nëse Toka mbetej 5 sekonda pa oksigjen?

Andwer Cote: Të gjithë njerëzit që do të gjendeshin në plazh, do të digjeshin nga dielli. Ozoni është oksigjen molekular dhe bllokon shumicën e rrezeve “UV”. Pa të, të gjithë do t’i nënshtroheshin dritës së diellit dhe do të digjeshin.

Çdo motor me ndezje të brendshme do të bllokohej. Kjo do të thotë se, të gjithë avionët që do të fluturonin nga pista, do të rrëzoheshin, ndërsa ata që gjenden në ajër do të qëndronin pa lëvizur, e makinat në rrugë do të ndalonin.

Çdo pjesë e metalit të papërpunuar në atë moment do të ngjitej njëra me tjetrën, dhe ky është njëri nga efektet interesante sporadike, të mos ekzistencës së oksigjenit.

Arsyeja pse metali nuk ngitet me njëri –tjetrin gjendet te shtresa e oksidimit. Veshi i brendshëm i njeriut do të shpërthente. Do të humbnim rreth 21 për qind të presionit të ajrit dhe njerëzimi do të vuante nga humbja serioze e të dëgjuarit.

Jeffrey Vidinson: Çdo aeroplan e makinë do të mbetej pa fuqi dhe do të lëviznin nga pak për disa sekonda, e pastaj sërish do të ndiznin shumë lehtë motorët e vet. Zjarret do të fikeshin, por gazrat do të mbanin aq ngrohtësi, sa që do të ndizeshin sapo të kthehej oksigjeni.

Kur bëhet fjalë për frymëmarrjen, me siguri asgjë nuk do të vërenim. Trupi unë nuk mund të regjistrojë mungesën e oksigjenit, mundemi vetëm të detektojmë nivele të larta të dikosid-karboni.

Në të vërtetë, mungesa e oksigjenit për kaq kohë nuk do të ishte aq dramatike. Fenomeni që do të ndalte miliona makina do të ishte në qendër të vëmendjes, dhe kurrë nuk do të mund ta zbulonim shkakun e kësaj, ashtu që jeta me siguri do ta vazhdonte rrjedhën e vet.

Kanan Sundar: Shumë përgjigje në këtë pyetje do të fokusohej në gjërat që do të ndodhin në ata pesë sekonda, e megjithatë, pas kësaj, do të ndodhte shpërthimi i madh për shkak të oksidimit të të gjitha oqeaneve, dhe do të shndërroheshin në hidrogjen.

Kjo do të thotë se për pesë sekonda në Tokë do të bëhej shumë ftohtë, e pastaj do të ndodhte shpërthimi i madh.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons