Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nje anje kozmike e NASA ka zbuluar oksigjen ne nje prej henave te Saturnit, Dione.

Zbulimi u be duke perdorur anijen kozmike Cassini e cila fluturioi prane Dione, nje prej henave te Saturnit reth dy vjet me pare. Instrumentat ne bord te anijes zbuluan nje shtrese te holle oksigjeni, aq te holle sa qe shkencetaret e quajten ‘exosfere’ ne vend te atmosfere. Shkencetaret besojne se te gjitha henat e Saturnit mund te kene oksigjen reth tyre, por a mund te kete gjurme jete aty?

Ndersa Dione nuk duket si nje kandidat i mundshem per shkak te mungeses se ujit, henat e tjera ne sistemin e Saturnit, edhe mundtet. “Disa prej henave kane oqeane te lengshem prandaj ja vlen te shohim nga afer per shenja jete,” tha profesor Andrew Coates. Sa me shume zbulime qe kryhen reth henave gjigande te planetit Saturn aq me e mundshme behet ideja per te gjetur jete ne njeren perj tyre.

Zbulimi mbeshtet teorine se shume hena reth Saturnit dhe Jupiterit mund te kene oksigjen. “Mund te jete nje Toke qe pret te zhvillohet teksa sistemi diellor do te ngrohe atmosferen e saj,” tha Coates. NASA eshte duke zhvilluar nje propozim i cili mund te dergoje sonda te cilat do te ulen dhe notojne ne liqenet e sateliteve.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
edhe pse ka oksigjen kjo sdo thot se mund tket jet sepse jo gjithshka esht e sigurt sic thuhet


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons