Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Diçka po ushqehet me kozmos?! prej Thu 18 Jul 2013, 19:43

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Diçka krejtësisht e panjohur, një gjigant i fuqishëm universi, po e thithë gjithësinë. Në fakt, disa shkencëtarë pretendojnë se kanë prova të një strukture masive që tërheq dhe shtrëngon gjithësinë, por ata pranojnë se nuk kanë asnjë ide se çfarë është ajo.
Duke studiuar strukturën e universit me analizat e dritës nga galaktikat e largëta, astrofizikanët (përfshirë ata të cilët punojnë për NASA), kanë vënë re se disa grupe të largëta të galaktikave formojnë rrymë kozmike ose diçka si lum kozmik, që me shpejtësinë prej tre milionë kilometrave në orë shkon drejt fundit të universit të njohur.

Këtë dukuri ata po e quajnë “rrjedha e errët”.

David Glenn për Daily Mail thotë se "jashtë universit ka diçka të madhe që tërheq ato galaktika”.

“Nga gjithë ajo që dimë, kjo duhet të jetë aq e madhe, më e madhe se gjithçka tjetër që kanë vërejtur shkencëtarët në gjithësinë e njohur. Ajo duhet të jetë e madhe, sa që mundet me ‘thithë’ grupe të tëra galaktikash”, thotë kozmologu Glenn.

Megjithatë, shkencëtarët pranojnë se njerëzimi nuk ka ende teknologjinë për të ditur për strukturat përtej hapësirës së dukshme, që kanë një diametër prej 93 miliardë vitesh drite.

Një tjetër hipotezë është se galaktika edhe nga hapësira jonë “thithet” nga galaktika fqinje, përmes një lloj lidhjeje mes dy universeve. Por, se për çfarë saktë është fjala, kjo mund të merret vesh mbase pas shumë e shumë vitesh... /Telegrafi/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons