Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Një lloj bletësh ushqehet me lot njeriu prej Sat 05 May 2012, 23:09

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Në qoftë se nuk iu pëlqejnë bletët atëherë mbyllini sytë menjëherë. Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj blete e cila nuk preferon asgjë tjetër përveçse të shijojë “nektarin” e lëngut që del nga syri i njeriut.
Këto bletë ulen butësisht mbi qepalla, aq sa disa njerëz nuk i ndjejnë fare këto insekte, deri sa bletët fillojnë të thithin lotët që dalin nga syri.
Edhe po të mbyllen sytë prapë nuk ka diferencë, sipas raportit të Kansas Entomological Society.
Nga eksperimentet me bletët rezultoi se vetëm pas zbritjes së lotit, njerëzit fillojnë të ndjejnë praninë e bletës e cila thith qetësisht lotin që rrjedh mbi faqe.
Nga ky studim siç raporton noa.al, thuhet se shumica e njerëzve nuk e kuptojnë kur kanë një bletë të ngjitur pas fytyre dhe as në kohën që ajo thith lotët e tyre.
Në vijim theksohet se edhe mbyllja e syve nuk është zgjidhje pasi bleta vijon të thith lotët por me ndërprerje në varësi të përplasjes së qepallave.
Por fatmirësisht kjo specie e bletës, lisotrigona nuk gjendet në çdo kopsht pasi gjeneza e saj vjen nga Tajlanda dhe nuk është gjetur ende në Europë apo Amerikë.
Mendohet se këto bletë janë të tërhequr në sasi vogël të proteinave që gjenden në lotët tanë.
Ato gjithashtu mund të tërhiqen me përmbajtjen si kripës së disa specie të tjera bletësh në New York të cilat lëpijnë djersën e njerëzve.
Studiuesit u munduan ti tërhiqnin këto bletë me mish dhe me djath por ato nuk u tunduan dhe vijuan të qëndrojnë në sytë e përlotur të njerëzve.
Por fatmirësisht qepallat deri më tani kanë arritur ti mbrojnë sytë, pasi qerpikët arrijnë ti largojnë nga brendësia e syrit.
Por edhe pas tentativave të shumta për largim përmes përplasjes së qepallave, bleta është larguar për pak kohë dhe është kthyer sërish deri sa ka thithur lotët.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Një lloj bletësh ushqehet me lot njeriu prej Sat 05 May 2012, 23:11

Vizitor

avatar
Vizitor
Une duhet te ruhem shume se kohet e fundit vetem qaj

3 Re: Një lloj bletësh ushqehet me lot njeriu prej Sat 05 May 2012, 23:13

Kristi


Antar Special
Antar Special
qa te kam than un ty moj ina qe te mos qash apo j o

4 Re: Një lloj bletësh ushqehet me lot njeriu prej Sat 05 May 2012, 23:14

Vizitor

avatar
Vizitor
@Kristi shkruajti:qa te kam than un ty moj ina qe te mos qash apo j o

5 Re: Një lloj bletësh ushqehet me lot njeriu prej Sat 05 May 2012, 23:15

Kristi


Antar Special
Antar Special
shkel syrin

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons