Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Një bimë ekzotike që ushqehet me dele ka çelur për herë të parë në një serë në Britaninë të Madhe.

Bima mishngrënëse, me emrin shkencor Puya chilensis, është një bimë shekullore që lulëzon në Kili.

U mboll në kopshtin “Wisley” të Royal Society para 15 vjetëve dhe ka arritur një lartësi prej rreth 3.5 metra.

Trungu është plot me gjemba me formë ganxhe, që janë shumë të mprehta dhe persin si thikë, duke izoluar me këtë metodë kafshët, edhe delet, të cilat humbasin jetën të izoluara.

Pastaj trupi i kafshëve dekompozohet duke furnizuar si ushqim bimën, pasi transferohet në pleh dhe bima e merr nëpërmjet tokës.

Përgjegjësit e Shoqërisë Mbretërore të Hortikulturës pohojnë se prindërit mund të hyjnë të shikojnë nga afër bimën, por nuk këshillohet për fëmijët se vihen në rrezik.

Kujdestarët e kopshtit, e “ushqejnë” bimën ekzotike, e cila do të mbajë lule për një javë me pleh të lëngët.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
duken me anglezet gjithmon e nxjerrin nga nje gje te re


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons