Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Guri magjik legjendar i Vikingëve, ekziston! prej Tue 30 Apr 2013, 17:44

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Për shumë dhjetëvjeçar, shkencëtarët ndodheshin dilemë dhe i ishin vënë zbulimit të sekretit, se si ishin zhvilluar Vikingët? Si u shndërruan ata në detare të shkëlqyeshëm (duke arritur deri dhe në kontinentin amerikanë, shumë më parë se ai të zbulohej nga detarët Europian të mesjetës)!
E vetmja përgjigje dhe shpjegim që ekzistonte deri në atë moment, ishte ai i dhënë nga një Legjendë e Lashtë Skandinave, e cila fliste për detar shumë të zotë Sigkournt, që përdornin në udhëtimet e tyre një “Gur Magjikë” të kristaltë, “Gurin e Diellit”, i cili tregonte pozicionin e Diellit edhe në momentet kur Dielli ishte i mbuluar nga retë. Por një studim i ri, vjen të vërtetoj legjendën e hershme, pasi “Guri i Diellit”, ekziston.
Si udhëtonin Vikingët pa busull?
Njëri nga problemet më jetikë që përballeshin detarët Skandinavët, e sidomos Vikingët, ishte orientimi i tyre sipas Yjeve, në det, pasi ata në atë periudhë ishin nga detarët më të zotë dhe gjithë ‘Perandorinë’ e tyre e kishin mbështetur në det.
Të gjithë detarët në lashtësi, orientoheshin me të njëjtën metodë, pra me anë të Yjeve, por një gjë e tillë nuk ishte e mundur në Skandinavi, pasi gjatë periudhë së verës arktike, yjet nuk duken në qiell, akoma dhe Dielli, fshihej pas reve të dendura.
Shkurtin e 2010-ës, dy shkencëtar nga Universiteti i Eotvos të Budapestit dhe tjetri nga ai i Lund të Suedisë, njoftuan se guri “Magjik” , ose Guri Diellor, ekziston dhe ai është një llojë guri gëlqeror i tejdukshëm dhe mund të magnetizonte dritën e Diellit, akoma dhe në kushte shumë të vështira, edhe kur dielli ndodhej i fshehur pas reve apo kur mjegulla kishte kaptuar qiellin, kështu Guri Magjik zbulonte në çdo moment pozicionin e Diellit dhe vihej në ndihmë të detarëve, që këta të mos humbitnin orientimin.
Tani një tjetër studim ndërkombëtar, vjen të vërtetojë ekzistencën e “Gurit të Diellit”, duke pohuar se kemi të bëjmë me Kalsitin-një lloj kristali, i cili është i polarizuar dhe mund të duket i errët apo i ndritshëm, sipas orientimit të tij, në krahasim me pozicionin e Diellit.
Sipas shkencëtarëve, Kalsiti, mund të përpunohet lehtë, kështu ai nëse i nënshtrohet një përpunimi special, e të marri forma të ndryshe, e posaçërisht formën e rombit, formë, që është ajo e duhura për funksionimin e fenomenit të “Gurit të Dellit”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons