Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Sfera misterioze guri ne Kosta Rika prej Sun 25 Sep 2011, 13:03

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një nga misteret me te medha në arkeologji u zbuluan në deltën Diquis te lumit Térraba,ne Kosta Rika. Që nga viti 1930, qindra sfera guri janë të dokumentuara, që variojnë në madhësi nga disa centimetra në mbi dy metra në diametër.

Disa nga keto sfera peshojnë 16 ton. Pothuajse të gjithë ata janë pëbëra nga material granodiorite, një gur vullkanik shume i veshtire per tu punuar. Këto objekte nuk janë skulptura monoliti të bëra nga duart e njeriut.

Numri i sferave varion mbi 300. Ato të mëdhatë peshojnë shumë tonë. Sot, këto sfera dekoroj ndërtesa zyrtare të tilla si Asamblene Legislative, spitale dhe shkolla.Ato mund të gjenden në muzeume,por edhe ne shtëpitë dhe kopshtet e të pasurve dhe të fuqishmëve.

Gurët,sipas disa hipotezave mund të ketë ardhur nga shtrati i lumit Térraba, aty ku ishin transportuar dhe gdhendur prej proceseve natyrore nga burimet e materialit mëmë në malet Talamanca. Sferat te papërfunduar kurrë nuk u gjetën. Keto sfera monoliti te preferuara te Kosta Rikës,kane qenë më shumë se 50 kilometra larg karrieres nga delta ku u gjenden dhe pushonin këto mistere.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons